Etkin Patent'e Hoş Geldiniz!
Etkin Patent Telefon
Markalaşmanın ilk ve en önemli adımlarından birisi olan marka isim/ isimlerinin nasıl bulunacağı, nasıl oluşturulacağı temel kriterlerini özet halinde aşağıda bulabilirsiniz.  Marka yaratmada en önemli unsur marka ismi oluşturmaktadır.Marka ismi oluştururken en önemli kriterler şunlardır Marka ismi,  Kısa,öz ve akılda kalıcı olmalıdır. Marka ismi,  ayırt edici özelliklere sahip olmalı Marka ismi,  bir çok dile anlamları iyi araştırılmalıdır Marka ismi, uzun kurucu isimleri veya bileşenlerinden oluşan ibarelerden kaçınılmalıdır. Marka ismi, iletişim süreci başlatan, göze ve kulağa hitap eden özellikleri olmalı Marka ismi, için seçilen kelimelerin anlamları her dile iyi araştırılalı..Örneğin Rebook markası "ıncubus " (mitolojide geceleri uyuyan kadınlarla cinsel ilişkiye giren bir ruh ismi)ibareli kadınlara yönelik çıkardığı marka anlamı nedeni ile hem piyasadan çekmiş hem de özür dilemiştir. Marka ismi, global Pazar ve piyasalar düşünülerek oluşturulmalıdır. Marka ismi, bir çok ürün ve hizmette kullanılabilecek şekilde düşünülmemelidir.Her ürün ve hizmet için, o ürün ve hizmet ile özdeşleşecek ibareler seçilmelidir. Marka ismi, hem ti..
Markanın tanınmışlık düzeyleri ile ilgili esaslar ve uygulaması Türk Patent Enstitüsü Markalar Dairesi Başkanlığı, 19.11.2003 tarih ve 25294 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5000 sayılı Türk Patent Enstitüsü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun madde 13 (d) bendi uyarınca “İlgili mevzuat hükümlerine göre, markaların tanınmışlık düzeyleri ile ilgili esasların belirlenmesi ve uygulamaya konulması işlemlerini yapmak” ile de görevlendirilmiştir. 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname madde 47 ve 48 uyarınca tüm Enstitü kararlarına karşı, bu karardan zarar gören kişiler, Enstitü nezdinde itiraz edebileceği gibi Markaların Tanınmışlığına ilişkin karar da itiraza açıktır. Markalar Dairesi Başkanlığı, markanın halk tarafından tanınmışlık düzeyini, markanın herkes tarafından bilinirliğini, markanın, malın potansiyel ve fiili kullanıcılarının da ötesinde ulaşmış olduğu genel tanınmışlık düzeyini aşağıdaki kriterler çerçevesinde değerlendirir. 1. Markanın tescilinin ve kullanımının süresi (markanın tarihçesi hakkında ayrıntılı bilgi), 2. Markanın tescilinin ve kullanımının yayıldığı coğrafi alan ve kapsam. (Yurt içi ve yurt dışı tesciller nelerdir?) 3. Markanın üzerinde kullanıldığı mal ve/veya hizmetin piyasadaki yaygınlığı, pazar payı, yıl..
Türk Patent Enstitüsü tarafından tescill edilmiş ünlü ve tanınmış markalar listesini aşağıda bulabilirsiniz. Ünlü ve tanınmış marka nedir, tanınmış marka esaslarının ne olduğunu ise buradan inceleyebilirsiniz. Başvuru Numarası  Marka İsmi       Marka Adı  ozel/00001      evin |Tanınmış Marka|Ünlü Markalar|Kategorisinde tescillidir.  ozel/00002      soyola |Tanınmış Marka|Ünlü Markalar|Kategorisinde tescillidir.  ozel/00003      akyağ şekil |Tanınmış Marka|Ünlü Markalar|Kategorisinde tescillidir.  ozel/00004      yuvam |Tanınmış Marka|Ünlü Markalar|Kategorisinde tescillidir.  ozel/00005      reebok |Tanınmış Marka|Ünlü Markalar|Kategorisinde tescillidir.  ozel/00006      özdilek tekstil |Tanınmış Marka|Ünlü Markalar|Kategorisinde tescillidir.  ozel/00007      lorıs azzaro |Tanınmış Marka|Ünlü Markalar|Kategorisinde tescillidir.  ozel/00028      sony |Tanınmış Marka|Ünlü Markalar|Kategorisinde tescillidir.  ozel/00029      marshall |Tanınmış Marka|Ünlü Markalar|Kategorisinde tescillidir.  ozel/00030      omega |Tanınmış Marka|Ünlü Mark..
Marka, Patent, İsimleri tescil nedir, başvuru işlemleri, ücretleri, süreci, nasıl alınır, yapılır, marka hukuku, Nispi ve Mutlak RED nedenlerini, kısacası marka tescili yol haritasını ayrıntılı inceleme ve değerlendirme yapacağız.   1.TEMEL PRENSİPLER Her ne kadar marka tescil süreçlerine ilişkin detaylı inceleme ve değerlendirmeleri yapıyorsak da marka tesciline ilişkin spesfik konuları, sorunları ve varsa sorularınızı yanıtlarını ayrı ayrı incelediğimiz marka makale sayfamızı sık sık ziyaret etmenizi öneriyoruz. Yine yeni marka ismi,  logo  ve kurumsal kimlik çalışmaları,  markalaşmanın nasıl olması gerektiğine  ilişkin bilgileri marka ismi sayfamızda inceleyebilirsiniz.   Marka tescil işlemlerine başlamadan önce marka tescil sorgulama, araştırma işlemlerini   patent firmaları aracılığı ile konusunda uzman marka danışmanlarından,  tescil süreci, mutlak veya nispi RED risklerinin olup olmadığı, tescilli benzer marka sahiplerince olası itirazların muhtemel sonuçlarını,  daha da önemlisi tescil sonrası önceden tescilli marka sahiplerince olası açılabilecek marka hükümsüzlük davalarının muhtemel sonuçları hakkında mutlaka yazılı mütalaa  alınmalıdır. Aksi takdirde yıllar sonra bile olsa olası hükümsüzlük sonuçları çok ağır maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. ..
Com.tr alan isminin tahsis ve tescili Etkin Patentten "Marka Tescil Garantisi" ÖNEMLİ UYARILAR 1. Marka ibaresi web alan ismi gibi sorgulanamaz.Küçük degisikliklerle yeniden düzenlenmis marka ibarelerini sorgularken tescil edilebilir gözükebilir oysa bu ibareler bir baska marka ibaresine benzer olabilir ve tescil basvurunuz red edilebilir. 2. Bir baska marka ibaresine benzer ama yeniden düzenlenerek tescil edilmis marka ibareleri bile marka benzerliği nedeni ile “kötü niyetli marka tescil davalar”,”marka iptal davalari”,”marka terkin davalari” açilabilmektedir.Kimi zaman tescil kriterleri ile hukuki kriterler arasindaki farkliliklar nedeni ile açilabilecek hukuki davalarda çok büyük külfetlerlerle karsilasmamak için mutlaka marka uzmaninizdan yazili görüs alininiz. 3. Marka tescil süreci takriben 12-16 ay sürebilmektedir.Bu süreçteki Türk Patent Enstitüsündeki islemler,Enstitünün kismi ve tümden red kararlarina yapilacak itirazlar,marka bültenindeki yayinda üçüncü sahislarin yapabilecegi itirazlara verilecek cevaplar dahil olasi tüm islemler için baslangiçta yazili olarak fiyat teklifi almaninizi öneriririz. 4. Marka tescil maliyetinden ziyade yillarca kullandiginiz ve kullanacagini..
Marka Araştırma,Sadece Marka tescil kriterleri değil,tescil sonrası hukuki kriterleri,Türk Patent Enstitüsü (TPE) Veritabanından,Ücretsiz Marka isim,patent,endüstriyel tasarım,faydalı model, araştırma ,sorgulama,yol haritası,  hukuki mütala ile birlikte raporlanmaktadır. ÖNEMLİ NOT: Yurtiçi ve Yurtdışı marka araştırma, marka sorgulama, marka tescil işlemleri,hakkında uzmanlarımızdan, hukuki kriterleri de kapsayan ayrıntılı rapor için  İLETİŞİM formunu ve/veya Ücretsiz Marka Araştırma formunu kulllanabilirsiniz Marka başvuru maliyetlerinden ziyade, markaya yapılan yatırımlar önemli olduğundan, uzmanlar tarafından yapılmayan başvuruların olası red kararları ve/veya, tescil sonrası olası karşılaşabilecek hukuki yaptırımlar prestij ve maddi ve manevi kayıplarla karşılaşabilirsiniz. Unutmayın....Her yıl yapılan marka başvuruların binlercesi başvuru aşamasında red edilmektedir.Dahası her yıl tescilli binlerce marka, marka benzerliği,kötü niyetli tescilin iptali vs. gerekçeleri ile birbirlerini dava etmektedirler.   PATENT İŞLEMLERİ MARKA TESCİL ENDÜSTRİYEL TASARIM PATENT ARAŞTIRMA MARKA ARAŞTIRMA TASARIM ARAŞTIRMA PATENT SORGULAMA MARK..
Marka Tescil Sınıfları Marka Tescil Sınıfları 1.SINIF Sanayide, bilim sahasında, fotoğrafçılıkta, tarım, bahçecilik ve ormancılıkta kullanılan kimyasallar (gübreler ve topraklar dahil). İşlenmemiş suni reçineler ve işlenmemiş plastikler. Yangın söndürücü maddeler. Ev ve kırtasiye amaçlı olmayan yapıştırıcılar. Marka Tescil Sınıfları  2.SINIF Boyalar, vernikler, laklar, pas önleyiciler, ahşabı koruyucu maddeler, boyalar için bağlayıcı ve inceltici maddeler, boya pigmentleri, metali koruyucu maddeler, ayakkabı boyaları; matbaa boyaları ve mürekkepleri, tonerler (dolu halde toner kartuşları dahil); besin maddelerini, ispençiyari ürünleri ve içecekleri boyamağa mahsus maddeler. İşlenmemiş doğal reçineler. Boyacılar, dekoratörler, matbaacılar ve sanatçılar için metal levhalar ve toz halde metaller. Marka Tescil Sınıfları 3.SINIF Ağartma ve temizlik amaçlı maddeler. Parfümeri; kozmetik ürünleri, kişisel kullanım amaçlı koku vericiler (insan ve hayvanlar için deodorantlar dahil). Sabunlar. Diş bakımı ürünleri. Aşındırıcı ürünler (Zımpara bezleri, zımpara kağıtları,  ponza taşları, aşındırıcı pastalar dahil). Parlatma ve bakım ürünleri (deri, vinil, metal, ahşap v.b.için). Marka Tescil Sınıfları 4.SINIF Sınai amaçlı yağlar..
Marka Tescil Başvurusu Marka tescil başvuru işlemleri öncesi, marka ibaresi  ayrıntılı  araştırma yapılır. Marka tescil ve hukuki kriterlere uygun olmayan marka ibareleri, yeniden düzenlenerek tescil kriterlerine uygun hale getirilerek marka tescil başvurusu yapılır. Ayrıntılı bilgi için lütfen  ETKİN PATENT İLETİŞİM formunu kullanınız. Marka  Tescil İstenen Belgeler Vekaletname Marka Örneği Marka tescil başvurusu şahıs adına olacak ise  Nufus Cüzdan sureti, Şirket adına olacak ise imza sirküleri Marka örneği Harç dekont aslı Her türlü soru, sorun, öneri, marka tescil başvuru için lütfen bize ulaşınız Marka Tescil Başvurusunun Reddine Neden Olabilecek Mutlak (Kesin) Nedenler Nelerdir?     Bir işletmeye ait mal veya hizmetleri diğer işletmelerinkinden ayırt edici özelliği bulunmayan, çizimle görüntülenemeyen veya benzer biçimde ifade edilemeyen, baskı yoluyla yayınlanamayan işaretler,     Aynı veya aynı türdeki mal veya hizmetle ilgili olarak tescil edilmiş veya daha önce tescil için başvurusu yapılmış bir marka ile aynı veya ayırt edilemeyecek kadar aynı olan markalar, Ticaret alanında cins, çeşit, vasıf, kalite, miktar, amaç, değer, coğrafi kaynak belirten veya malların üretildiği, hizmetlerin ya..
2014  Marka tescil,Başvuru, yenileme, devir, adres ve unvan değişikliği, kısmi veya tümden red kararlarına itiraz resmi harçlarını ve hizmet ücretlerini aşağıda ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Marka tescil hizmet ücretini değerlendirirken sunulan hizmetin kapsamı, kalitesi,takibi,bilgi ve birikimi bir arada değerlendirilerek karar verilmelidir. Bilindiği gibi her yıl yapılan binlerce (2013 yılında 93.000 başvuru var)  marka tescil başvursunun ortalama % 30-35 dolayında başvuru aşamasında, azımsanmayacak  sayıda da markalar bülten yayınında yapılan itirazlar sonucu red edilmektedir.Dahası her yıl tescilli binlerce marka birbirlerini, marka benzerliği,marka tecavüzü, haksız rekabet, vb. nedenler ile dava etmektedirler. Bu kadar yüksek oranda RED karalarını çıkması sektörümüzün itibarını zayıflatmaktadır.Uzman olmayan kişi ve kurumlar tarafından yapılan başvurular ve/veya gerek tescil sürecinde gerek tescil sonrası olası bir takım sorunları bildiği halde müvekkil ile paylaşmayan paylaşmak istemeyenlerin yanlış başvuruları nedeni  ile çok fazla marka başvurusu red edilmektedir.Açıkçası sorunlu bir markadan olası çıkan sorunlardan yeni bir hizmet ücreti yaratmak için RED kararı çıkacağı bile bile başvuru yapılmakta, bunun sonucunda çıkan kısmi veya tümden red kararlarına itiraz hizmeti çıkartılarak ek b..
Rüçhan Nedir? Marka Tescilinde Rüçhan Hakkı Nasıl Elde Edilebilir? Rüçhan, önceden doğan hak nedeniyle sıralamada öne geçme hakkıdır. Önceden doğan hak, bir başka ülkede tescil başvurusu, tescil, sergileme gibi yollarla elde edilir. Marka tescil başvurularında iki yolla rüçhan hakkı elde edilmektedir. 1- Uluslararası sözleşmelere dayanan marka tescil başvurularından doğan rüçhan hakkı: Türkiye´de rüçhan hakkından yararlanabilmek için Paris Sözleşmesi´ne üye ülkelerden birinde, bir markanın tescili için usulüne uygun olarak yapılan başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde aynı markayı Türkiye´de tescil ettirmek için yapacakları başvuruda rüçhan (öncelik) hakkından yararlanabilirler. 2- Marka tescil ettirilebilecek ülkelerdeki ulusal veya uluslararası düzeyde resmi olarak açılan sergilerde mal veya hizmetlerini sergileyenler, sergideki gösterim tarihinden itibaren altı ay içinde Türkiye´de marka tescil ettirmek için başvuru yaptıklarında rüçhan hakkından yararlanabilirler. Rüçhan hakkından yararlanmak isteyenler, uluslararası sözleşmelere dayanan başvurudan veya sergilerdeki gösterim hakından doğan rüçhan hakkını kullanma konusunda durumlarını resmi olarak belgelendi..
Markalarda İlan Sistemi Nedir? Marka tescil başvurusu usulüne uygun olarak yapılan ve tescil edilmesini engelleyen herhangi bir neden olmayan marka tescil başvurularının üçüncü kişilerin görüş ve değerlendirmesine açık olmak üzere Resmi Marka Bülteni´nde ilan edilmesidir. Bir marka tescil başvurusunun, tescil edileceğinin resmi olarak kesinleşmesi için Resmi Marka Bülteninde yayınlanarak üç ay ilanda kalması ve bu süre içinde üçüncü kişiler tarafından tescil başvurusuna herhangi bir itiraz gelmemiş olması gerekmektedir. Tescil başvurusuna başvurunun reddi ile sonuçlanacak bir itirazın gelmemiş olması gerekmektedir. ..
Marka İtirazları Türk Patent Enstitüsü tarafından markalar bülteninde yayın kararı çıkan marka tescil başvurularına , marka benzerliği, öncelikli  kullanma hakkı vb gerekçeler ile  3.şahıslarca itiraz edilir.  itirazlar birimi  yapılan itirazlar sonuçlandırarak sonucu itiraz sahibi ve başvuru sahibine bildirir..Ancak hem başvuru sahibi hem de itiraz sahibi istediği takdirde, kararın tebliği tarihi itibari ile 2.ay içinde Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurul nezdinde yeniden  karara itiraz edebilir.Yeniden İnceleme ve Değerlendirme kurulunun  verdiği onay veya red kararı kesindir.Yeniden İnceleme ve Değerlendirme kararını ancak Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları mahkemesine taşıyarak kararın iptalini isteyebilir. ETKİN PATENT olarak Marka takip hizmeti verdiğimiz müşterilerimize, her ay yayınlanan markalar bülteninde yayınlamış benzer veya karışıklık veya iltibasa neden olabilecek marka tescil başvurusu var ise, ayrıntılı rapor ile bilgilendirilerek itiraz edilir.İtirazın sebepleri ve sonuçları hakkında ayrıntılı bilgi verilir. Marka tescil başvuru hizmeti ETKİN PATENT tarafından yürütülen marka tescil başvurularının  markalar bülten yayınındaki yapılan itirazların cevaplanmasında ayrıca hizmet ücreti alınmaz Kısmi veya tümden red kararına itiraz Türk Patent Enstitüsü tarafından, marka tescil başvurula..
Marka Kısmi veya Tümden Red Kararına İtiraz Türk Patent Enstitüsü tarafından, marka tescil başvurularına 556 sayılı K.H.K. Hükümlerince kısmi veya tümden Red kararı verebilir.ETKİN PATENT olarak Türk Patent Enstitüsü kısmi veya tümden red kararlarına, redde sebep unsurlar ayrıntılı değerlendirilerek, redde sebep unsurlardan ortadan kaldırabilecek hukuki gerekçeler ve belgeleri hazırlayarak itiraz eder.Red gerekçeleri ve bu gerekçelere karşı elde olan deliller, belgeler  ve hukuki gerekçelerin uygun olmaması veya karara itirazın sonuç alıcı olmayacağı  kanaati var ise ayrıntılı bir  şekilde müşteriye raporlanarak yeni stratejilerin geliştirilmesine olanak ve destek verir. Her türlü soru, sorun, öneri için lütfen bize ulaşınız ..
Marka Tescil Belgesi nasıl alınır Marka Tescil başvurusu eksiksiz yapılmış veya eksiklikleri giderilmiş, süresi içinde hakkında itiraz yapılmamış veya yapılan itiraz reddedilmiş ve süresi içinde tescil belgesi düzenleme ücretinin ödendiğini gösterir belge dahil noksan evrakları Enstitüye teslim edilmiş bir başvuru, tescil edilerek Sicile kaydedilir ve Gazetede yayımlanır. Başvuru sahibine verilmek üzere, Marka Tescil Belgesi düzenlenir. Marka, mal veya ambalajı ile birlikte tescil ettirilebilir. Bu durumda mal veya ambalajın tescili, Marka sahibine mal veya ambalaj için inhisari bir hak sağlamaz. İnhisari hak sağlamayan bu tür unsurlar tescil belgesi üzerinde açıkça belirtilir. Markanın ayırt edici olmayan bir unsur içerdiğinin tespit edilmesi ve bu unsurun markada yer almasının marka koruması kapsamında şüpheye yol açabilecek olması halinde, Enstitü, inhisari hak sağlamayan bu tür unsurları, başvurunun Bültende yer alan yayımında ve tescil belgesi üzerinde açıkça belirtir. Bu şekilde yapılan yayım kararına karşı başvuru sahibi,  itiraz edebilir. Devir, intikal, unvan veya nev’i değişiklikleri, marka tescil belgesinin kaybı gibi benzeri hallere ilişkin olarak, talep üzerine tescil belgesinin yeniden düzenlenerek marka sahibine gönderilebilmesi için tescil belgesi düzenleme ü..
TESCİLLİ MARKA HAKKINDA GENEL BİLGİLER Tescilli markalar isim  listesini,Online Marka patent Sorgulama sayfamızdan,TPE ' nin veritabanı üzerinde yapabilir veya marka danışmanlarımızdan ücretsiz destek alabilirsiniz Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre, onar yıllık dönemler halinde yenilenir. Hangi Durumlarda Marka Sahibinin, İzni Olmaksızın kullanılan, markasının kullanılmasını önleme hakkı vardır? Markanın tescil kapsamına giren aynı mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayla aynı olan herhangi bir işaretin kullanılması, Tescilli bir marka ile aynı veya benzer olan ve  tescili markanın kapsadığı mal veya hizmetlerin aynı veya benzeri mal veya hizmetleri kapsayan ve bu nedenle halk üzerinde, işaret ile tescilli marka arasında bağlantı olduğu ihtimali de dahil, karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin kullanılması, Tescilli marka ile aynı veya benzer olan ve tescilli markanın kapsamı mal veya hizmetlerle benzer olmayan mal veya hizmetlerde kullanılması halinde, tescili istenen işaretin kullanılmasıyla tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya tescilli markanın ayırt edici karakterine zarar vercek nitelikteki herhangi bir işaretin kullanılması. Marka Tescilinden Doğan Hakların Kapsamı Uyarınca Hangi Faaliyetler Kısıtlanabilir? *.İşaretin mal veya ambalajı üzerine konulması, * İşareti taşıyan malın piy..
Marka Yenileme İşlemleri Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre, onar yıllık dönemler halinde  Marka yenilenir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya vekilinin talebi ve marka yenileme ücretinin ödenmesi koşuluyla marka  yenilenir.Türk Patent Enstitüsü , marka sahibini ve marka üzerinde Sicile kaydedilmiş bir hakka sahip bulunan herhangi bir kimseyi, koruma süresinin sona erme tarihinden makul bir süre önce, koruma süresinin dolmakta olduğu konusunda bilgilendirebilir. Ancak bu bilgilendirmenin yapılmamış olması Türk Patent Enstitüsüne herhangi bir sorumluluk getirmez. Marka Yenileme talebinin, koruma süresinin sona erdiği ayın son gününde biten, altı aylık süre içinde yapılması ve aynı süre içinde marka yenileme ücretinin ödenmesi gerekir. Bu süre içinde marka  yenileme talebinin yapılmaması veya marka  yenileme ücretinin ödenmemesi halinde, yenileme talebi, koruma süresinin sona erdiği ayın son gününü izleyen günden başlayan altı aylık ilave süre içinde, ek bir ücretin ödenmesi koşuluyla da yapılabilir. Marka, yenileme ücretinin yanı sıra mal/hizmet çıkarma ücretinin de ödenmesi koşuluyla, tescil kapsamında bulunan mal ve/veya hizmetlerin bir kısmı için de m..
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir? Marka, teşebbüsten bağımsız olarak tescil edildiği mal veya hizmetlerin tümü veya bir kısmı için devredilebilir. Bir teşebbüsün aktif ve pasifleri ile birlikte devri, aksi kararlaştırılmamışsa, teşebbüse ait markaların da devrini kapsar. Bu hüküm teşebbüsün devrine ilişkin taahhüt hakkında da uygulanır. Markanın bir ticaret şirketine sermaye olarak konması veya marka hakkının bir mahkeme kararı veya cebri icra marifetiyle yapılan satış sonucu intikal etmesi halleri hariç, devir sözleşmesinin yazılı şekilde yapılması ve taraflarca imzalanması zorunludur. Devir belgelerinden, markanın devri nedeniyle, tescil edildiği mal veya hizmetlerin niteliği, kalitesi veya coğrafi kaynağı ile ilgili olarak halkın yanılgıya sevk edilme ihtimalinin bulunduğu açıkça anlaşılıyor ise devir alan, markanın tescilini, halkı yanılgıya düşürmeyecek mal veya hizmetlere ilişkin olarak sınırlandırmayı kabul etmediği takdirde Türk Patent Enstitüsü marka devrini Sicile kaydetmez. Marka Devir, taraflardan birinin ilgili markanın tescil numarası ile yapılacak değişikliği belirtir imzalı talebi, Yönetmelikte belirtilen belgelerin teslim edilmesi ve ücretinin ödenmesi ile Sicile kaydedilir ve Gazetede yayımlanır. Tescilli markanın devri sırasında aynı markanın veya ayırt edilemeyecek derecede benzerini..
Markada Lisans ve Lisans Şartları Nelerdir? Tescilli markanın kullanım hakkı, tescil edildiği mal veya hizmetlerin bir kısmı veya tamamı için ulusal sınırların bütünü içinde veya bir kısmında geçerli olacak şekilde lisans sözleşmesine konu olabilir Marka. Lisans sözleşmesinin yazılı şekilde yapılması ve taraflarca imzalanması zorunludur. Lisans, inhisari lisans veya inhisari olmayan lisans şeklinde verilebilir. Aksi sözleşmede kararlaştırılmamışsa, lisans inhisari değildir ve lisans veren markayı kendi kullanabileceği gibi, üçüncü kişilere de aynı markaya ilişkin başka lisanslar verebilir. İnhisari lisansda ise lisans veren başkasına lisans veremez ve hakkını açıkça saklı tutmadıkça kendisi de markayı kullanamaz. Aksi sözleşmede kararlaştırılmamışsa lisans sahipleri, lisanstan doğan haklarını üçüncü kişilere devredemez veya alt lisans veremez.  Lisans veren, lisans alan tarafından üretilecek malın veya sunulacak hizmetlerin kalitesini garanti altına alacak önlemleri alır. Lisans alanın, lisans sözleşmesinin; lisans süresini, marka örneğini, markanın kullanılacağı malların veya hizmetlerin kapsamını, kullanımın söz konusu olacağı bölgeyi ve lisans alan tarafından üretilecek malların veya sunulacak hizmetlerin kalitesini belirleyen hükümlerine uyması zorunludur. Aksi takdirde marka s..
İsim, Firma Şirket Ünvan, Değişiklikleri  Marka sahibinin isim, unvan, değiştiği hallerde bu değişiklik, ilgili markanın tescil numarası ile yapılacak değişikliği belirtir talep, Yönetmelikte belirtilen belgelerin teslim edilmesi ve ücretinin ödenmesi ile Sicile kaydedilir ve Gazetede yayımlanır. Şirket Ünvan değişiklikleri marka başvurularına da uygulanır ve başvurunun yayımlanmasından sonra gerçekleşen değişiklikler Bültende yayımlanır. Değişikliğin aynı şirkete ait birden fazla başvuru veya tescil ile ilgili olduğu hallerde, talep edilen değişikliğin her bir başvuru ve tescil için aynı olması koşuluyla tek bir talep yapılması yeterlidir. Birinci fıkrada bahsedilen değişikliklerin, marka sahibinin yeni bir marka başvurusu sırasında tespit edilmesi halinde Sicilde adına kayıtlı bulunan tescil ve başvuruların tamamı üzerinde bu değişikliklerin yapılması gerekir. İsim, unvan değişiklikleri Sicile kayıt edilmediği sürece Türk Patent Enstitüsü tarafından hak sahibine yapılacak bildirimlerde mevcut Sicil kaydı dikkate alınır. Şirket Unvan Değişiklik talebinde yer alan herhangi bir beyanın doğruluğundan haklı nedenlerle şüpheye düşülmesi halinde Türk Patent Enstitüsü delil sunulmasını isteyebilir. ŞİRKET ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN İSTENEN BELGELER Firmanın ünvanının değişmesi halinde tüm markalarınızda aşağıdaki belgelerle..
Adres Değişikliği İsim, Firma Şirket Adres, Değişiklikleri  Marka sahibinin isim, Adres, değiştiği hallerde bu değişiklik, ilgili markanın tescil numarası ile yapılacak değişikliği belirtir talep, Yönetmelikte belirtilen belgelerin teslim edilmesi ile Sicile kaydedilir Şirket Adres değişiklikleri marka başvurularına da uygulanır Adres Değişikliğin aynı şirkete ait birden fazla başvuru veya tescil ile ilgili olduğu hallerde, talep edilen değişikliğin her bir başvuru ve tescil için aynı olması koşuluyla tek bir talep yapılması yeterlidir. Birinci fıkrada bahsedilen değişikliklerin, marka sahibinin yeni bir marka başvurusu sırasında tespit edilmesi halinde Sicilde adına kayıtlı bulunan tescil ve başvuruların tamamı üzerinde bu değişikliklerin yapılması gerekir. İsim, adres değişiklikleri Sicile kayıt edilmediği sürece Türk Patent Enstitüsü tarafından hak sahibine yapılacak bildirimlerde mevcut Sicil kaydı dikkate alınır.   ŞİRKET ,ŞAHIS ADRES  DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN İSTENEN BELGELER Firma,şirket ve şahısların adreslerinin  değişmesi halinde tüm markalarınızda aşağıdaki belgelerle birlikte Türk Patent Enstitüsüne müracaat edilerek gerekli değişikler yapılır.Bu işlemin ETKİN PATENT TİC.LTD.ŞTİ.miz tarafından yapılabilmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir. • Vekaletname •  Adres  değişikliğini gösteren dilekçe,for..
VERASET VE İNTİKAL Marka sahibinin ölümü halinde tescilli marka hakları kendiliğinden mirasçılarına geçer. Bu işlemin Türk Patent Enstitüsüne müracaatı ETKİN PATENT TİC.LTD.ŞTİ.miz tarafından yapılabilmesi için aşağıdaki belgeler gereklidir. • Veraset ilamı • Marka tescil belge aslı • Vekaletname   VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ KANUNU Kanun No:7338 BİRİNCİ BÖLÜM Mevzu, Tabirler, Muafiyet ve İstisnalar Verginin Mevzuu Madde 1 - Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların veraset tarikiyle veya herhangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikali Veraset ve İntikal Vergisine tabidir. Bu vergi, Türk tabiiyetinde bulunan şahısların ecnebi memleketlerde aynı yollardan iktisabedecekleri mallara da şamildir. Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetindeki bir şahsın Türkiye hudutları dışında bulunan malını veraset tarikiyle veya sair suretle ivazsız bir tarzda iktisabeden ve Türkiye'de ikametgahı olmayan ecnebi şahıs bu vergi ile mükellef tutulmaz. Kanunda Kullanılan Tabirler Madde 2 - Bu kanunda kullanılan tabirlerin delalet ettiği manalar aşağıda gösterilmiştir: a) "Şahıs" tabiri; hilafına sarahat olmadıkça hakiki ve hükmü şahısları; b) "Mal" tabiri; mülkiyete mevz..
ŞİRKET TESCİL Ticaret sicile kayıt yapılan Ticaret Ünvanları artık tescilli olduğunu  ve koruma altına alındığı düşüncesi hala çok yaygındır.Oysa ticaret ünvanı ile marka tescilini karıştırmamak gerekir.Ticaret ünvanını tescilli hali ile gerektiği yerlerde kullanabilir ancak  unvandaki asıl marka unsuru olan ibareyi marka gibi kullanamaz.Şirket unvanları ancak marka tescil başvurusu yapılarak koruma altına alınabilir.Marka tescili yapılmayan ünvanların  marka olarak kullanılması halinde hukuki sorunlarla karşılaşabilirsiniz.Özellikle ticaret ünvanındaki asıl  marka unsuru olan ibarenin belirgin bir şekilde öne çıkartılarak marka gibi kullanılması halinde maddi ve manevi tazminat ve ceza davaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için lütfen İLETİŞİM formunu kullanınız. Her türlü soru, sorun, öneri, marka tescil başvuru için lütfen bize ulaşınız   ŞİRKET KURULUŞ VE TESCİLİNE İLİŞKİN GENEL BİLGİLER LİMİTED ŞİRKET KURULUŞU Ana sözleşmeler notere tasdik ettirildikten sonra, tasdik tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Ticaret Sicili Memurluğuna tescil ettirilmelidir.     Dilekçe (bağlı olacağı vergi dairesi belirtilmeli, yetkili tarafından veya vekaleten imzalanmalı vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmelidir)     Kuruluş bildirim formu (ilgili yerler ..
MARKA İZLEME VE TAKİP Marka izleme ve takip   her ay yayınlanan markalar bülteninde müşterimize ait  markasına benzer veya karışıklığa  ve iltibasa sebep olabilecek veya yeniden düzenlenerek marka tescil kriteri kazandırılmış ama kötü niyetli veya benzer marka başvuruları sürekli takip edilerek  müşteriye raporlanır ve müşterinin arzu etmesi halinde de itiraz edilir.Ayrıca müşteri tarafından veya temsilcilerimiz tarafından müşteriye ait markanın aynısı veya benzerinin kullanılması veya marka haklarına zarar verecek tescilli veya tescilsiz markaların tespit edilmesi halinde etkin hukuki yaptırımlar uygulanır. İleride daha büyük sorunlara yol açabilecek marka taklitlerinden korunmak için marka takibi yapılması gerekir. Her türlü soru, sorun, öneri, ve MARKA TAKİBİ için lütfen bize ulaşınız   ETKİN PATENT ..
Patent Firmaları MARKA-PATENT FİRMALARI -OFİSLERİ-BÜROLARI Marka tescil firmaları,,  Türk Patent Enstitüsü nezdinde  başvuru sahipleri adına işlem yetkisindeolan tüzel kişilerdir. Etkin Patent Marka Tasarım Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları ve Hukuki Hizmetler ve Danışmanlık Tic.Ltd.Şti. Türk Patent Enstitüsüne kayıtlı bir Patent Firmasıdır. Patent Firmaları,Patent Ofisleri,Patent Şirketleri Yaptığı iş ve işlemler * Patent Firmaları ,Marka tescil,Buluşların patentlenmesi,Endüstriyel tasarımların  ön araştırma ve inceleme işlemlerini yapar * Patent Firmaları ,Marka tescil,Buluşların patentlenmesi,Endüstriyel tasarımların  Başvuru ve tescil işlemlerini   şahıs,şirket,firmalardan aldığı vekalet ile onlar adına başvuru ve tescil işlemlerini yapar *Patent Firmaları ,Marka tescil,Buluşların patentlenmesi,Endüstriyel tasarımların ,Marka tescil,Patent,Endüstriyel tasarım konularında danışmanlık hizmetleri verir Her türlü soru, sorun, öneri için lütfen bize ulaşınız PATENT OFİSLERİ * Türk Patent Enstitüsü * Rusya  Patent Marka Ofisi|firmaları ,Büroları * İsveç  Patent Marka Ofisi|firmaları, Büroları * Fransa  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * İtalya  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Avusturya  Patent Marka Ofisi|firmaları,B&..
PATENT OFİSLERİ * Türk Patent Enstitüsü * Rusya  Patent Marka Ofisi|firmaları ,Büroları * İsveç  Patent Marka Ofisi|firmaları, Büroları * Fransa  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * İtalya  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Avusturya  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Belçika  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Danimarka  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Almanya  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * İspanya  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Portekiz  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * İngiltere  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Romanya  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Moldova  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Slovenya  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Macaristan  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Çin  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Japonya  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Kore  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Malezya  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Singapur  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Kanada  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * ABD  Patent Marka Ofisi|firmaları,Büroları * Brazilya  Patent Marka ..
TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ 06.11.2003 tarih ve 5000 sayılı kanun ile Türkiye'nin teknolojik ilerlemesine katkıda bulunmak, ülke içinde serbest rekabet ortamını oluşturmak ve araştırma geliştirme faaliyetlerinin gelişmesini sağlamak üzere, çeşitli kanunlarla düzenlenmiş olan patent ve markalar ile diğer kanunlarla düzenlenen sınaî mülkiyet haklarının tesisi, bu konudaki korumanın sağlanması ve sınaî mülkiyet haklarına ilişkin yurt içi ve yurt dışında varolan bilgi ve dokümantasyonun kamunun istifadesine sunulabilmesi amacıyla tüzel kişiliğe sahip, bu Kanunda belirtilmeyen hallerde özel hukuk hükümlerine tabi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı, özel bütçeli Türk Patent Enstitüsü kurulmuştur. Türk Patent Enstitüsü, bir kamu kuruluşu olup kısa adı "TPE"dir. Görevleri Enstitü, ülkenin teknolojik ve endüstriyel gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla; a) Türk Patent Enstitüsü Patent, markalar ve endüstriyel tasarımlar ile diğer kanunlarla koruma altına alınmış olan sınaî mülkiyet haklarının ilgili mevzuat hükümleri uyarınca tescilini ve bu hakların korunması ile ilgili işlemleri yapar, b) Zorunlu lisans işlemlerinde arabuluculuk faaliyetlerinde bulunur ve mahkemelerde bilirkişilik yapar, c) Lisans ve devir anlaşmalarını tescil ve kayıt eder,..
    Çoğunlukla  koruma ve tescil kavramı nedeniyle marka ve patentin ne olduğu karıştırılmaktadır. Özellikle marka tescilin sağladığı koruma nedeniyle  marka tescili patent olarak da adlandırılmaktadır.    Marka Nedir?   Özet olarak marka, bir işletmenin mal ve hizmetlerini diğer işletmenin mal ve  hizmetlerinden  ayırt etmeyi amaçlayan bir isim, terim, işaret, sembol, şekil ya da bunların kombinasyonudur. (Ayrıntılı bilgiler için Marka Nedir? Başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.   Patent Nedir?   Patent, sınırlı bir yer ve süre için üçüncü kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak üretilmesini, kullanılmasını veya satılmasını engelleme yoluyla sahibine tanınan tekel hakkıdır. Bu hakkın kullanabileceğini gösteren belgeye ise patent belgesi denir   ..
Marka Tescil Sorgulama nasıl yapılır? Tescil Öncesi Online Marka, Patent isim, İsmi tescili sorgulama ve araştırma işlemlerini hukuki kriterleriyle birlikte ÜCRETSİZ yapıyoruz.    Marka Tescil Sorgulama  Araştırma, Sadece Marka Patent Tescil başvuru kriterleri değil, tescil süreci ve sonrası olası itiraz ve dava riskleri nedeniyle  hukuki kriterlere uygunluğu da incelenmektedir. Ayrıca önceden başvuru veya tescilli aynı veya benzer markaların olup olmadığı, resen veya itiraz üzerine markanın RED riskleri, iltibas niteliğinde bir marka bir şekilde tescil edilse dahi sonradan açılabilecek olası davalarda olası riskler dahil marka tescil sürecin yol haritası ayrıntılı hazırlanmaktadır. Türk Patent Enstitüsü (TPE) 2013 verilerine göre yıl içinde yapılan 93.000 adet marka başvurusunun 25.000 adetinin reddedildiğini, dahası her yıl tescilli binlerce marka hakkında açılan hükümsüzlük davaları da göz önünde bulundurulduğunda, yıllarca yatırım yapacağınız markanın marka tescil sürecinde veya tescil sonrası olası sorunlar nedeniyle uğranılacak maddi ve manevi kayıpların oldukça yüksek olacağından marka tescil öncesi marka tescil sorgulama işlemlerinin ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkmaktadır. Marka Tescil Sorgulama işlemlerine ilişkin aşağıdaki bilgileri incelemenizi öneririz. Ayr..
CE BELGE|CE İŞARETİ|CE BELGESİ|CE SERTİFİKASI|C BELGESİ|CE BELGELENDİRME CE BELGE|CE İŞARETİ|CE BELGESİ|CE SERTİFİKASI|C BELGESİ|CE BELGELENDİRME'YE  GENEL BAKIŞ  Avrupa Birligi pazarında satılacak bir ürünün eger Avrupa Birligi Direktiflerinden birinin veya birkaçının kapsamına giriyorsa CE Markasını taşıması yasal bir zorunluluktur. "CE" Markası adını Fransızca "Avrupa´ya Uygunluk" anlamına gelen "Conformité Européene" kelimelerinin baş harflerinden almıştır. Bu düzenleme, üreticilerin CE işaretini ürünlerin üzerinde, ambalajlarında ve ürün hakkındaki her türlü doküman üzerinde kullanmalarını zorunlu kılmaktadır CE işareti  (CE Belge,C Belgesi,CE Sertifikası,CE Belgesi,CE Belgelendirme)üreticilere, ürünlerinin bazı standartlara ve gereksinimlere uygunlugunu saglama yükümlülügünü verirken kullanıcılarında ürünün temel kalite ve güvenlik standardlarına uydugunu bilmesini saglar. CE Markası (CE Belge,C Belgesi,CE Sertifikası,CE Belgesi,CE Belgelendirme) pek çok kullanıcı tarafından bir kalite sembolü olarak bilinmektedir, CE İşareti (CE Belge,C Belgesi,CE Sertifikası,CE Belgesi,CE Belgelendirme), ürünlerin, amacına uygun kullanılması halinde insan can ve mal güvenliği, bitki ve hayvan varlığı ile çevreye zarar verme..
CE BELGE|CE İŞARETİ|CE BELGESİ|CE SERTİFİKASI|C BELGESİ|CE BELGELENDİRME NEDİR CE işareti, (CE Belge,C Belgesi,CE Sertifikası,CE Belgesi,CE Belgelendirme) Avrupa Birliği’nin teknik mevzuat uyumu çerçevesinde geliştirilen ve ürünün asgari güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösteren bir uygunluk işaretidir. Bu işaret, kalite güvencesine ilişkin değildir. Sadece ürünün temel gerekler olarak tanımlanan ve insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşamı ile sağlığı ve çevre ile tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarına uygun olduğunu gösteren bir işarettir. Avrupa Birliği’nin teknik mevzuat uyumu dolayısıyla 1985 yılında benimsediği “Yeni Yaklaşım Politikası” kapsamındaki “Yeni Yaklaşım Direktifleri’”ne konu olan ürünlerin Avrupa Birliği üyesi ülkelerden herhangibirine girişi için üzerinde CE işareti taşıması zorunludur. CE uygunluk işareti, “Yeni Yaklaşım Direktifleri”ne konu olan ürünlerin AB üyesi ülkelerde serbest dolaşıma çıkabilmesi için bir nevi pasaport işlevi görmektedir. CE İşaretinin Sorumluluğu Kime Aittir? Ürünün CE işaretli olarak AB ülkelerinde piyasaya sunulmasından üretici sorumludur. Ancak üretici veya üreticinin yetkili temsilcisi Avrupa Birliği içind..
    Bakanlar Kurulu Karar Tarihi - No : 15/11/2001 - 2001/3530     Dayandığı Kanun Tarihi - No : 29/06/2001 - 4703     Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi - No : 17/01/2002 - 24643     Ekli (CE) Uygunluk İşaretinin Ürüne İliştirilmesine ve Kullanılmasına Dair Yönetmelik"in yürürlüğe konulması; Devlet Bakanlığı'nın 26/10/2001 tarihli ve 66404 sayılı yazısı üzerine, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanunun 14 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 15/11/2001 tarihinde kararlaştırılmıştır.     BİRİNCİ BÖLÜM : AMAÇ VE KAPSAM, HUKUKİ DAYANAK VE TANIMLAR     AMAÇ VE KAPSAM     Madde 1 - Bu Yönetmelik; ürüne "CE" uygunluk işareti iliştirilmesini öngören teknik düzenlemeler kapsamındaki sanayi ürünlerine bu işaretin iliştirilmesi amacıyla takip edilecek uygunluk değerlendirme modülleri ile bu işaretin kullanılmasına dair usul ve esasları kapsar.     HUKUKİ DAYANAK     Madde 2 - Bu Yönetmelik, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanunun 14 üncü maddesi uyarınca hazırlanmıştır.     TANIMLAR     Madde 3 - Bu Y&oum..
UYGUNLUK DEĞERLENDİRME KURULUŞLARI İLE ONAYLANMIŞ KURULUŞLARA DAİR YÖNETMELİK 17 Ocak 2002 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 24643 UYGUNLUK DEĞERLENDİRME KURULUŞLARI İLE ONAYLANMIŞ KURULUŞLARA DAİR YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam Madde 1- Bu Yönetmelik; bir teknik düzenleme kapsamında bulunan ve piyasaya arz edilmesi hedeflenen ürünlerin ilgili teknik düzenlemeye uygunluğunun test edilmesi, muayene edilmesi ve/veya belgelendirilmesi amacıyla faaliyette bulunacak uygunluk değerlendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşların çalışma usul ve esaslarını, taşıması gereken asgari kriterleri ve faaliyetleriyle ilgili olarak uygulanacak müeyyideleri kapsar. Hukuki dayanak Madde 2- Bu Yönetmelik,  4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanunun 14 üncü maddesi uyarınca hazırlanmıştır. Tanımlar Madde 3- Bu Yönetmelikte geçen;    1. Müsteşarlık: Dış Ticaret Müsteşarlığını,    2. Komisyon : Avrupa Birliği Komisyonunu,    3. Ürün: Bir teknik düzenleme kapsamında bulunan ve piyasaya arz edilmesi hedeflenen tüm ürünleri,    4. Üretici: Bir ürünü üreten, imal eden, ıslah eden veya ürüne adını, ticari markasını ve..
ÜRÜNLERİN PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİNE DAİR YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararı 2001/3529 17 Ocak 2002 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 24643 ÜRÜNLERİN PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİNE DAİR YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, ürünlerin piyasaya arzı veya dağıtımı aşamasında veya ürünler piyasada iken ilgili teknik düzenlemeye uygun ve güvenli olup olmadığının gözetimi ve denetimine, bunun sonucunda alınacak önlemlere ve piyasa gözetimi ve denetimi konularında yetkili kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması ve tavsiye niteliğinde kararlar alınması amacıyla bir Kurul teşkil edilmesine ve bunun görevlerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Kapsam Madde 2- Bu Yönetmelik, teknik düzenlemelerin hazırlanmasını, teknik düzenlemelere uygunluk ve ürün güvenliğine ilişkin esasları, ürünlerin piyasaya arzında üretici ve dağıtıcıların yükümlülüklerini, piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin usul ve esasları, yetkili kuruluşların yetki ve sorumluluklarını, piyasa gözetimi ve denetimi çerçevesinde alınacak önlemleri ve Piyasa Gözetimi ve Denetimi Koordinasyon Kurulunun teşkili ile bu Kurulun görevleri ve çalışma usul ve esaslarına ilişkin hususlar..
GEMİ TEÇHİZATI YÖNETMELİĞİ Ulaştırma Bakanlığından:     Resmi Gazete Tarihi : 23/10/2005     Resmi Gazete Sayısı : 25975     BİRİNCİ BÖLÜM : Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar     Amaç     Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amacı;     a) İdare veya Tanınmış Kuruluş tarafından gemi emniyet belgeleri düzenlenen gemilerde kullanılacak olan Ek A listede belirtilen teçhizatla ilgili sözleşmelerin ve diğer uluslararası düzenlemelerin etkin olarak uygulanmasını, bu konudaki ilâve tedbirlerin belirlenmesini ve bu suretle denizde can, mal, çevre ve seyir güvenliğinin,     b) Türk mevzuatına ve Türkiye´nin taraf olduğu ikili veya çok taraflı anlaşmalara uygun olarak Türkiye ile diğer ilgili devletler arasında gemi teçhizatının serbest dolaşımının,     sağlanmasına ilişkin hükümleri düzenlemektir.     Kapsam     Madde 2 - Bu Yönetmelik;     a) Yurt içinde veya yurt dışında inşa edilmiş yeni Türk gemilerine,     b) Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı olan gemilere,     c) Uluslararası sözleşmelerin ayrıca düzenlediği durumlar hariç, te&cce..
BASİT BASINÇLI KAPLAR YÖNETMELİĞİ Açıklama: 87/404/EEC sayılı Basit Basınçlı Kaplar Direktifi seri halde üretilen basit basınçlı kaplara uygulanır. Direktifin üçüncü maddesinin birinci paragrafına göre; çalışma basıncı ve hacim itibariyle 50 bar/lt’nin üzerinde olan basınçlı kaplar, Direktifin I No.lu Ek’inde belirtilen temel gerekleri karşılamak ve CE işaretiyle işaretlenmek zorundadır. Temel gerekler diğer hususların yanında kullanılan materyaller, gerilme gücü, kırılma sonrası uzama, eskime ve aşınma, kap tasarımı, duvar kalınlığı, üretim metodu, kaynak metodu ve kullanım kılavuzu ile ilgilidir. İmalatçı, CE işaretinin yanı sıra, aşağıdaki bilgileri de kabın üzerine ya da veri plakasına koymak zorundadır: maksimum çalışma basıncı (bar cinsinden), maksimum çalışma ısısı (° C cinsinden), minimum çalışma ısısı (° C cinsinden), kabın hacmi (litre cinsinden), imalatçının adı, tip ve seri numaraları, CE işaretinin iliştirildiği yılın son iki rakamı. Bazı durumlarda onaylanmış kuruluşun kimlik numarası da CE işaretine eklenmelidir. Çalışma basıncı ile hacim çarpımının 50 bar/lt’den fazla olmadığı küçük basınçlı kaplar ve küçük basınçlarla çalışan kaplar sadece üye ülkelerin birindeki iyi mü..
CE İŞARETİ YAPI MALZEMELERİ YÖNETMELİĞİ Açıklama: 89/106/EEC sayılı Direktif teknik düzenlemeler, standardizasyon ve yürürlüğe giriş prosedürleri bakımından en karmaşık yeniyaklaşım direktifidir. Bu direktif, binalar ve sivil mühendislik işleri de dahil, inşaat işlerinde daimi olarak kullanılmak amacıyla üretilen her türlü ürünün kapsamına girdiği “inşaat malzemelerine” uygulanır. Direktifin temel gereklerinde sağlık ve emniyetle ilgili olarak inşaat işleri için genel amaçlar ortaya konulmaktadır: mekanik mukavemet ve denge, yangın emniyeti, hijyen, sağlık ve çevre, kullanım emniyeti, gürültüden korunma, enerji tasarrufu ve ısı tutma. Uygulamada imalatçı açısından, kendi inşaat malzemelerinin yeterli emniyeti sağladığını ve böylece bu direktifin gereklerinin karşıladığını göstermek imkansızdır. Asgari gerekler inşaat işlerinin amaçları ile sınırlıdır ve öyle genel ifadelerle formüle edilmişlerdir ki imalatçı ve denetim organları bunları baz alarak çalışamamakta ve ürünün uygunluğunu değerlendirememektedirler. Bu nedenle, genel gerekler altı temel açıklayıcı belge halinde çıkartılmıştır. Bu belgeler temel gerekleri somut teknik spesifikasyonlar halinde detaylandırmışlardır. CE işareti ancak teknik spesifikasyonlara uygunluğun ispatlanmas..
AMBALAJ VE AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM    Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Genel İlkeler    Amaç    Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı;    a) Çevresel açıdan belirli kriter, temel koşul ve özelliklere sahip ambalajların üretimi,    b) Ambalaj atıklarının çevreye zarar verecek şekilde doğrudan ve dolaylı bir şekilde alıcı ortama verilmesinin önlenmesi,    c) Öncelikle ambalaj atıklarının oluşumunun önlenmesi, önlenemeyen ambalaj atıklarının tekrar kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım yolu ile bertaraf edilecek miktarının azaltılması,    d) Ambalaj atıklarının yönetiminde gerekli teknik ve idari standartların oluşturulması ve bununla ilgili prensip, politika ve programlar ile hukuki, idari ve teknik esasların belirlenmesidir.    Kapsam    Madde 2 — Bu Yönetmelik, kullanılan malzemeye (plastik, metal, cam, kağıt-karton, kompozit ve benzeri) ve kaynağına (evsel, endüstriyel, ticari, işyeri) bakılmaksızın ülke içinde piyasaya sürülen bütün ambalajları ve ambalaj atıklarını kapsar.    Hukuki Dayanak    Madde 3 — Bu Yönetmelik 2872 sayılı Çevre Kanununun 1, 3, 8, 11 ve 12 nci maddeleri ile 4856 sayıl..
OTOMATİK OLMAYAN TARTI ALETLERİ YÖNETMELİĞİ Sanayi ve Ticaret Bakanlığından Otomatik Olmayan Tartı Aletleri Yönetmeliği 90/384/AT BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amacı; Otomatik olmayan tartı aletlerinin uyması gereken temel gerekler ve bu aletlerin piyasaya arzı için gereken uygunluk değerlendirme prosedürleri ile ilgili usul ve esasları belirlemektir.  Kapsam Madde 2 - Bu Yönetmelik, aşağıda kategorilere ayrılmış işlemler için kullanılan otomatik olmayan tartı aletlerini kapsar. •  Birici kategori ; •  Ticari işlemler için kütle tespiti, •  Köprü veya yol geçiş ücreti, tarife, vergi, ceza, ikramiye, tazminat yada benzer tip ödemelerin hesaplanması amacıyla kütle tespiti, •  Kanunların veya tüzüklerin uygulanması, mahkeme tutanaklarında verilen bilirkişi görüşü için kütle tespiti, •  Tıbbi amaçlı izleme, teşhis ve tedavi maksadıyla hastaların tartılması suretiyle kütle tespiti, •  Reçetede yer alan ilaçların eczanede hazırlanması amaçlı kütle tespiti ile tıbbi ve ilaç laboratuarlarında yürütülen analizlerde kütle tespiti, •  Halka açık satış yerlerinde tüke..
VÜCUDA YERLEŞTİRİLEBİLİR AKTİF TIBBİ CİHAZLAR YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukukî Dayanak ve Tanımlar    Amaç    Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı; insan sağlığında kullanılan vücuda yerleştirilebilir aktif tıbbî cihazların taşıması gereken temel gereklerin belirlenmesine, tasarımına, üretimine, dağıtımına, piyasaya arzına, hizmete sunulmasına, kullanılmasına, denetlenmesine ve bu cihazların kullanımı sırasında hastaların, uygulayıcıların, kullanıcıların ve üçüncü kişilerin sağlık ve güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı korunmalarını sağlayacak şekilde piyasaya sunulmasına ilişkin usûl ve esasları düzenlemektir.    Kapsam    Madde 2 — Bu Yönetmelik; kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin, vücuda yerleştirilebilir aktif tıbbî cihazların tasarımı, üretimi, dağıtımı, piyasaya arzı, hizmete sunulması, kullanımı ve denetimi ile ilgili bütün faaliyetlerini kapsar.    Vücuda yerleştirilebilir aktif tıbbî cihaz, işlevini yerine getirebilmek için tıbbî ürün veya ilaç ile birlikte kullanılıyor ise, tıbbî ürün veya ilaç kendisiyle ilgili mevzuat kapsamında, cihaz da bu Yönetmelik kapsamında değerlendirilir.  &nbs..
GAZ YAKAN CİHAZLARA DAİR YÖNETMELİK Sanayi ve Ticaret Bakanlığından : GAZ YAKAN CİHAZLARA DAİR YÖNETMELİK (90/396/AT) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı kapsamına giren ve kullanılacak olan gaz tipleri ve karşılık gelen tedarik basınçları Bakanlık tarafından Müsteşarlık aracılığıyla Komisyona bildirilen gaz yakan cihazların normal olarak kullanıldığında insanların, evcil hayvanların ve eşyaların güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde piyasaya arz edilmesini ve/veya hizmete alınmasını sağlamaktır. Kapsam MADDE 2 - (1) Bu Yönetmelik; a) Bundan sonra ‘cihazlar’ diye anılacak olan; yemek pişirme, ısınma, sıcak su elde etme, soğutma, aydınlatma veya yıkama amacıyla kullanılan ve gerektiğinde, normal su sıcaklığı 105°C’yi aşmayan su elde etmek gibi amaçlarla gaz yakan cihazları, cebri üflemeli brülörleri ve bu brülörler ile teçhiz edilen ısıtma elemanlarını, b) Bundan sonra “donanımlar” diye anılacak olan; cebri üflemeli brülörler ve bu tür brülörler ile teçhiz edilen ısıtma elemanları dışında kalan, ticari amaçlarla kendi başına pazarlanan, gaz yakan cihazlara takılmak üzere tasarımlanan veya monte edildiğinde böyle bir cihaz meydana getiren emniyet, kontrol ve ayarlama teçhizatını ve bunların kı..
İNSAN TAŞIMAK ÜZERE TASARIMLANAN KABLOLU TAŞIMA TESİSATI YÖNETMELİĞİ Sanayi ve Ticaret Bakanlığından : 19 Ocak 2005/ 25705 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. İnsan Taşımak Üzere Tasarımlanan Kablolu Taşıma Tesisatı Yönetmeliği (2000/9/AT) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı; kişileri taşımak üzere tasarımlanan kablolu taşıma tesisatlarının, emniyet aksamlarının ve alt sistemlerinin tasarım, yapım ve hizmete girmelerine dair asgari güvenlik kurallarını, belgelendirilmesini, işaretlenmesini ve piyasaya arz edilmelerini sağlamaktır. Kapsam Madde 2 — Bu Yönetmelik, emniyet aksamları ve alt sistemleri dahil bu maddenin (a) ve (b) bendlerinde yer alan kablolu taşıma tesisatlarının tasarım, yapım, tesis ve hizmete girmelerine dair asgari güvenlik kurallarını, muayene, belgelendirme ve CE işaretlemesi prosedürlerini kapsar. a) Bu Yönetmelik kapsamında yer alan ilgili tesisatlar. 1) Vagonları kabloyla çekilen demiryolları ve çekmenin bir ya da daha fazla kabloyla sağlandığı tekerlekler veya başka taşıma araçları üzerine monte edilmiş araçları olan diğer vasıtalar, 2) Kabinlerinin bir veya daha fazla kabloyla kaldırıldığı ve/veya yerinin değiştirildiği teleferikler; bu kategori, gondollar ve telesiyejleri de kapsar, 3) Uygun gereçlere sahip kullanıc..
TAŞINABİLİR BASINÇLI EKİPMANLAR YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete 05.06.2002 Çarşamba Sayı: 24776 (Asıl) Yönetmelikler Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (99/36/AT) Sanayi ve Ticaret Bakanlığından: BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, kara ve demiryolunda tehlikeli madde taşımacılığı için onaylanmış taşınabilir basınçlı ekipmanların güvenliğinin arttırılması ve bu tür ekipmanların serbest dolaşımını teminen pazarda yer alması ve hizmete sunulması ve tekrar kullanımını sağlamaktır.Bu Yönetmelik aşağıda belirtilen basınçlı ekipmanları kapsar: a) Piyasaya sunum amacıyla: 3 üncü madde de tanımlanan yeni taşınabilir basınçlı ekipmanları, b) Yeniden Uygunluk değerlendirmesi amacıyla: 3 üncü madde de tanımlanan ve 94/55/EC ve 96/49/EC Direktiflerindeki gerekleri karşılayan mevcut taşınabilir basınçlı ekipmanları, c) Tekrar kullanım ve periyodik muayeneler için: - Bu fıkranın (a) ve (b) bentlerinde belirtilen taşınabilir basınçlı ekipmanları, - Dikişsiz, Çelikten Mamul Basınçlı Gaz Tüplerine Dair Yönetmelik, Dikişsiz, Alaşımsız Aluminyum ve Aluminyum Alaşımlı Basınçlı Gaz Tüplerine Dair Yönetmelik ile Dikişli, Alaşımsız Çelik Basınçlı Gaz Tüplerine Dair Yönetmelikl..
13- BETON VE HARÇ TAŞIMA VE PÜSKÜRTME MAKİNESİ Temel gürültü emisyon standardı: EN ISO 3744:1995 Deney esnasındaki çalışma şartları Makine bir bom ile donatılmışsa, bu bom dik olarak ayarlanmalı ve boru doldurma hunisinin arkasına uzanmalıdır. Bu olmadığında, makine, doldurma hunisinin arkasında uzanan en az 30 m’lik yatay bir boru ile donatılmalıdır. Yüklemeli deney (i)   Beton taşıma ve püskürtme makineleri için: Taşıma sistemi ve boru, örneğin çimento en ince kül gibi bir karışımla değiştirilerek, betona benzer bir malzeme ile doldurulmalıdır. Makine, bir çalışma çevrimi süresi 5 saniyeden fazla olmayacak şekilde ( bu süre aşılırsa, bu değere ulaşmak için su, ‘ betona’ ilave edilmelidir), en yüksek veriminde çalıştırılmalıdır. (ii)   Harç taşıma ve püskürtme makineleri için: Taşıma sistemi ve boru, örneğin çimento metil selüloz gibi bir karışımla değiştirilerek, harca benzer bir malzeme ile doldurulmalıdır. Makine, bir çalışma çevrimi süresi 5 saniyeden fazla olmayacak şekilde (bu süre aşılırsa, bu değere ulaşmak için su, ‘harca’ ilave edilmelidir), en yüksek veriminde çalıştırılmalıdır. Gözlem süresi Gözlem süresi, en az 15 saniye olmalıdır. 14- TAŞIYICI BAN..
22/1/2003 trh ve 25001 sayılı R.G. Sanayi ve Ticaret Bakanlığından: Açık Alanda Kullanılan Teçhizat Tarafından Oluşturulan Çevredeki Gürültü Emisyonu İle İlgili Yönetmelik (2000/14/AT) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; insan sağlığının korunması ve iç pazarın düzgün işleyişine katkıda bulunmak üzere,  açık alanda kullanılan teçhizatın yarattığı gürültüye ilişkin gürültü emisyonları standardlarının uygulanması, teknik belgeler ve bilgilerin toplanması, uygunluk değerlendirme prosedürleri ve işaretleme ile ilgili usul ve esasları belirlemektir. Kapsam Madde 2- Bu Yönetmelik;  5 inci maddede liste halinde verilen, Ek I’de tarif edilen ve açık alanda kullanım amacıyla  komple ünite olarak  piyasada yer alan veya hizmete sokulan teçhizatı kapsar. Aşağıda belirtilen; - Kara yolu, demir yolu, havayolu ve deniz yolu ile malların veya insanların taşınması için amaçlanmış teçhizatın tamamı, - Özellikle askeri , polis teşkilatı ve acil  servisler için  tasarımlanan ve imal edilen  teçhizat, - Elde taşınan beton kırıcılar,  deliciler ve hidrolik çekiçler hariç, ayrı bir şekilde pazarda yer alan veya hizmete sokulan gü&cce..
CE İŞARETİ TIBBİ CİHAZ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukukî Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı; insan sağlığında doğrudan veya dolaylı olarak kullanılan tıbbî cihaz ve aksesuarlarının taşıması gereken temel gereklerin belirlenmesine, tasarımına, üretimine, dağıtımına, piyasaya arzına, hizmete sunulmasına, kullanılmasına, sınıflandırılmasına, denetlenmesine ve tıbbî cihaz ve aksesuarlarının kullanımı sırasında hastaların, uygulayıcıların, kullanıcıların ve üçüncü kişilerin sağlık ve güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı korunmalarını sağlayacak şekilde piyasaya sunulmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Kapsam Madde 2 — Bu Yönetmelik; kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin, tıbbî cihaz ve aksesuarlarının tasarımı, üretimi, dağıtımı, piyasaya arzı, hizmete sunulması ve kullanımı ile ilgili bütün faaliyetlerini kapsar. İnsan kanı türevini, işlevinin bir parçası olarak içeren tıbbî cihazlar da bu Yönetmelik kapsamındadır. Tıbbî cihaz, işlevini yerine getirebilmek için tıbbî ürün ile birlikte kullanılıyor ise, tıbbî ürün kendisi ile ilgili mevzuat kapsamında; tıbbî cihaz da bu Yönetmelik kapsamında değerlendirilir. Tıbbî..
KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM YÖNETMELİĞİ Açıklama : 93/68/EEC ve 93/95/EEC sayılı Direktifler tarafından tadil edilen 89/686/EEC sayılı Kişisel Koruyucu Donanımlar Direktifi emniyet kaskları, motosikletçiler için koruyucu giysiler, yüz ve omuz koruyucuları, can yelekleri ve can kurtarma elbiseleri, koruyucu eldivenler, koruyucu gözlükler, kulak koruyucular, madde filtreleri, filtreli yüz maskeleri, solunumla ilgili korunma cihazları ve kaynak eldivenleri gibi donanımlarla ilgilidir. Bu direktif spesifik ürünler ile bu ürünlerin özellikleriyle ilgili genel hükümler ve temel gerekleri belirlemektedir. Bunlar: BÜTÜN KORUYUCU DONANIMLARA UYGULANABİLECEK GENEL GEREKLER: Tasarım ilkeleri (ergonomi, sınıflandırma), Koruyucu donanımların zararsızlığı (materyaller, engeller), Konfor ve yeterlilik, İmalatçı tarafından sağlanan bilgiler. KORUYUCU DONANIMLARIN ÇEŞİTLİ TÜRLERİ VE SINIFLARI İÇİN ORTAK OLAN İLAVE GEREKLER: Uyarlama sistemleriyle birlikte kullanılan koruyucu donanımlar, Korunan vücut bölümlerini örten koruyucu donanımlar, Yüz, göz ve solunum sistemi için koruyucu donanımlar, Eskimeye maruz koruyucu donanımlar, Kullanım esnasında kontrol altına alınabilen koruyucu donanımlar, Patlayıcı ortamlarda kullanılan koruyucu donanımlar, Acil kullanım, hızlı kurma ve sökme amacıyla kullanıla..
MAKİNA EMNİYETİ YÖNETMELİĞİ Açıklama : 98/37/EC sayılı AB’nin Makineler Direktifi’nde, bu direktif kapsamındaki makinelerin karşılamak zorunda oldukları temel gerekler tespit edilmektedir. Sağlık ve güvenlik gerekleri, tasarım esnasındaki diğer hususların yanında, özellikle; materyaller, aydınlatma, çalışma, acil duruş, mekanik risklere karşı korunma, denge, koruma kalkanı ve güvenlik tesisatı, elektrikle ilgili riskler, patlama tehlikesi, titreşimler, gürültü, radyasyon, emisyonlar ve makinenin üzerindeki bakım ve emniyet işaretleri ile ilgilidir. Çoğu makine türü için, makinenin direktifin gereklerini karşılayıp karşılamadığı, bir onaylanmış kuruluşa gerek kalmadan imalatçı tarafından değerlendirilebilir (Modül A). Makinenin tip plakası, CE işaretini, imalatçının adı ve adresini, ürünün seri ve/veya tip numarasını ve imalat tarihini ihtiva etmelidir. Makineler Direktifi 1 Ocak 1993 tarihinde yayımlanmış ve 2 yıllık bir geçiş döneminden sonra 1 Ocak 1995 tarihinden sonra tam olarak uygulanmaya başlamıştır. Bu tarihten beri direktif kapsamına giren her yeni ürünün CE işareti ile etiketlenme zorunluluğu bulunmaktadır. 91/368/EEC sayılı direktif ile yapılan değişiklik ile, diğer hususların yanında kişileri taşıma ve kaldırma araçları ile güvenlik parçalarına sahip makineler de bu ..
ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK YÖNETMELİĞİ Açıklama: 89/336/EEC sayılı Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) Direktifi işleyişi diğer cihazları bozabilecek veya diğer cihazlardan etkilenip bozulabilecek bütün elektrikli ve elektronik cihazlara uygulanacak temel gerekleri belirlemektedir. Bu cihazların tasarım amacı ve çalıştıkları olağan ortam göz önünde bulundurulmalıdır. Temel gerekler, cihazın yarattığı azami elektromanyetik bozucu etkilerin aşağıdaki cihazların kullanımını engelleyemeyeceğini belirlemektedir: ulusal radyo ve televizyon alıcıları, sanayi üretim ekipmanı, mobil radyo donanımı, mobil radyo ve ticari telsiz telefon donanımı, tıbbi ve bilimsel aletler, bilgi teknolojisi donanımı, ev aletleri ve elektronik ev eşyaları, hava ve deniz radyo (telsiz) ekipmanları, elektronik eğitim araçları, telekomünikasyon ağları ve ekipmanları, radyo ve televizyon yayını vericileri, lambalar ve floresan lambalar. Yukarıda sayılan araçlar ve diğer araçlar olağan elektromanyetik ortamlarda yeterli elektromanyetik bağışıklığa sahip olabilecek bir şekilde yapılmalıdırlar. Cihaz ve bozucu etki kavramları EMC Direktifinde geniş bir anlama sahiptir. CENELEC tarafından geliştirilen bir dizi standartta, genel asgari düzeyler ve test metotları gösterilmektedir. Belli araçlar bakımından özellikle önemi olacağı düşünülen standartlarda elek..
MARKALAR KANUNU TASARISI TASLAĞI  BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1- (1) Bu Kanunun amacı, bu Kanun hükümlerine uygun olarak bir markanın tescili konusunda yapılan başvuruya veya tescil edildiğinde korunmasına ilişkin esasları belirlemektir. (2) Bu Kanun, bir markanıntescili için yapılan başvuru, tescil,itiraz, tescilli bir markanın korunması ve tescil sonrası işlemler ile ilgili usul ve esasları kapsar. (3) Bu Kanun kapsamına girmeyen markalar, genel hükümler uyarınca korunur. Tanımlar MADDE 2- (1) Bu Kanunun uygulanmasında; a) Bülten: Marka başvurularının yayımlandığı Resmi Marka Bültenini, b) Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşması: 26/1/1995 tarih ve 4067 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan ve 3/2/1995 tarih ve 95/6525 sayılı Bakanlar Kurulunun kararı ile onaylanan Anlaşmayı, c) Enstitü: Türk Patent Enstitüsünü, ç) Garanti markası: Marka sahibinin kontrolü altında, bu markayı kullanmaya yetkili kılınmış birçok teşebbüs tarafından üretilen mal ve/veya hizmetlerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi kaynaklarını ve kalitesini garanti etmeye yarayan işareti, d) Garanti Markası Teknik Şartnamesi: Garanti markasının kullanılma usul ve şeklini gösterir şartnameyi, e) Gazete: Sicile kaydedilen mar..
MARKALARIN ULUSLARARASI TESCİLİNE İLİŞKİN MADRİD ANLAŞMASI VE BU ANLAŞMAYA İLİŞKİN PROTOKOLÜN UYGULANMASINA DAİR YÖNETMELİK Dayandığı Kanun Numarası ve Tarih: 4458 - 4.11.1999 Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 12 Mart 1999 - Sayı: 23637 BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, 1891 tarihli Markaların Uluslararası Tesciline ilişkin Madrid Anlaşması ile 1989 tarihli Markaların Uluslararası Tescili konusunda Madrid Anlaşmasına ilişkin Protokolde belirtilen uluslararası marka tescil başvurusunun yeri, zamanı ve başvuru evrakının düzenlenmesi ile markalarla ilgili diğer işlemlerde uyulacak usul ve esasların belirlenmesidir. Kapsam   Madde 2- Bu Yönetmelik, marka tesciline uygun mal ve hizmetlere Marka verilerek, bunların korunmasına ilişkin esasları, kuralları ve şartları kapsar. Dayanak Madde 3- Bu Yönetmelik, 1891 tarihli Markaların Uluslararası Tesciline ilişkin Madrid Anlaşması ile 1989 tarihli Markaların Uluslararası Tescili Konusunda Madrid Anlaşmasına ilişkin Protokole dayanılarak hazırlanmıştır. Tanımlar Madde 4- Bu Yönetmelikte geçen: Anlaşma: 14/7/1967de Stockholmde değiştirilen 2/10/1979da revize edilen, 14/4/1891 tarihli Markaların Uluslararası Tesciline ilişkin Madrid Anlaşmasını, Protokol: 27/6/1989da Madridde kabul edilen, Markaların Uluslarar..
MADRİD PROTOKOLÜ ÇERÇEVESİNDE MARKALARIN ULUSLARARASI TESCİLİ İLE İLGİLİ PROSEDÜRÜN UYGULANMASINA İLİŞKİN TEMEL BİLGİLER OCAK 2007 SUNUŞ Bu kitapçığın amacı, 01.01.1999 tarihinden itibaren, Türkiye’de uygulamaya girmiş olan Markaların Uluslararası Tescili Konusunda Madrid Anlaşmasına İlişkin Protokol Çerçevesinde uluslararası marka tescil başvurusunda bulunmak isteyenlere yardımcı olmaktır. Sistemin temel amaçları, avantajları ve temel içlem süreçleri hakkında kısa ve açıklayıcı nitelikte bilgilerin yer aldığı kitapçık, başvuru ve tescil süreçlerine ilişkin tüm ayrıntıları içermemektedir. Örnek başvuru formu kitapçığın ekinde yer almaktadır. Başvuruların hazırlanmasına, başvuruların yapılmasına ve uluslararası tescil sonrası işlemlere ilişkin olarak kitapçıkta bulunan bilgilerin yeterli olmaması halinde, Enstitümüzün ilgili birimlerinden şahsen veya telefon yoluyla bilgi edinilmesi mümkündür. MARKALARIN ULUSLARARASI TESCİLİ İLE İLGİLİ MADRİD PROTOKOLÜ’NÜN AMAÇLARI, TEMEL ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI GİRİŞ 01) Markaların uluslararası tescili iki anlaşma tarafından düzenlenir: 1891 tarihli Markaların Uluslararası Tesciline İlişkin Madrid Anlaşması ve 1989’da kabul edilip, 1 Aralık 1995’te yürürlüğe giren ve 1 Nisan 1996..
MARKA KANUNU ANDLAŞMASİ (27 Ekim 1994'te Cenevre'de kabul edilmiştir.) Madde 1 Tanımlar Bu Antlaşma kapsamında, aksine bir hükme açıkça yer verilmedikçe: (i) "Ofis", Akit Taraflardan biri tarafından, markaların tescili için yetkilendirilmiş büro anlamındadır; (ii) "Tescil" bir markanın bir Ofis tarafından tescili anlamındadır; (iii) "Başvuru" tescil için yapılan bir başvuru anlamındadır; (iv) "Kişi"ye yapılan atıflar hem gerçek kişiye hem de tüzel kişiye birlikte yapılmış atıf anlamındadır; (v) "Marka sahibi" markalar sicilinde, tescilin sahibi olarak kayıtlı olan kişi anlamındadır; (vi) "Markalar sicili", bir Ofis tarafından tutulan ve kayıt ortamının türündeki ayrıcalığa bakılmaksızın, bütün tescil bilgilerinin ve tescillere ili kin bütün verilerin kaydının tutulduğu bilgiler bütünü anlamındadır; (vii) "Paris Sözleşmesi", daha sonra yapılan değişiklik ve eklemeleri ile birlikte, 20 Mart 1883'te Paris'te imzalanan Sınai Mülkiyetin Himayesine Mahsus Paris Sözleşmesi anlamındadır; (viii) "Nice Sınıflandırması", daha sonra yapılan değişiklik ve eklemeleri ile birlikte 15 Haziran 1957'de Nice'te imzalanan Markaların Tescili İçin Mal ve Hizmetlerin Uluslararası Sınıflandırmasına dair Nice Antlaşması ile ka..
Kullanım sonucu kazanılmış ayırt edicilik hususu 7nci maddenin ikinci fıkrasında düzenlenmiştir. Fıkra hükmü takip eden şekildedir: “Bir marka tescil tarihinden önce kullanılmış ve tescile konu mallar veya hizmetlerle ilgili olarak bu kullanım sonucu ayırt edici bir nitelik kazanmış ise (a), (c) ve (d) bentlerine göre tescili reddedilemez.” Kullanım sonucu kazanılmış ayırt edicilik kavramı, ayırt edici nitelikten yoksunluk,tanımlayıcılık, ticaret alanında herkes tarafından kullanılabilir olma gibi gerekçelerle 7/1-(a), (c), (d) bentleri kapsamında tescil edilmesi mümkün olmayan, kendiliğinden ayırt ediciliği sağlama gücü bulunmayan markaların; yaygın, yoğun kullanım sonucu ilgili tüketici çevresi tarafından marka olarak algılanır hale geldiklerini, ayırt edicilik işlevi kazandıklarını belirtmek için kullanılan bir kavramdır. Kullanım sonucu kazanılmış ayırt edicilik ispatlanması halinde, 7/1-(a), (c), (d) bentleri kapsamındaki ret halini ortadan kaldırır. 7nci madde ikinci fıkra hükmünde açık olarak belirtildiği üzere “kullanım sonucu kazanılmış ayırt edicilik durumu” 7/1-(a), (c), (d) bentleri kapsamında düzenlenmiş ret hallerinin istisnası niteliğindedir. TPE kullanım sonucu ayırt edicilik istisnasını ilgili bentler kapsamında reddedilmiş başvuruların ret kararlarına kullanım sonucu ayırt edicilik gerekçesiyle itiraz edilmes..
7/1-(f) bendi “Mal veya hizmetin niteliği, kalitesi veya üretim yeri, coğrafi kaynağı gibi konularda halkı yanıltacak markalar”ın tescil edilmeyeceği hükmünü içermektedir. Bentte vurgu mal veya hizmete ilişkin yanıltıcılık durumu üzerine yapılmıştır, dolayısıyla değerlendirmenin de mal / hizmet listesi kapsamı dikkate alınarak yapılması gerekmektedir. Belirtilmesi gereken bir diğer önemli husus ise; 7/1-(f) bendi kapsamındaki yanıltıcılığın önceki haklarla ihtilaftan kaynaklanacak tüketicilerin yanılması durumunu içermediği (yani önceden tescilli / başvurusu yapılmış markalarla aynılık / ayırt edilemeyecek derecede benzerlik, karıştırılma / ilişkilendirilme olasılığı kavramlarıyla ilintisi olmadığı); malların / hizmetlerin niteliği, kalitesi, üretim yeri, coğrafi kaynağı gibi durumlara ilişkin yanıltıcılığı kapsadığıdır. Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından verilen 2005/236 esas 2005/610 karar sayılı “Gipsy Jeans” kararında (Gipsy Jeans başvurusu TPE tarafından bazı giysilerin jean kumaşından yapılamayacağı nedeniyle yanıltıcılık gerekçesiyle kısmen reddedilmiş ve Enstitü kararı başvuru sahibi tarafından dava konusu edilmiştir) yanıltıcılık konusunda takip eden önemli tespitler yapılmıştır: “…anılan madde (7/1-(f) bendi) anlamında bir yanıltıcılıktan bahsedilebilmesi için işarette yer alan asli veya yardımcı bir uns..
7/1-(e) bendi uygulamada sıklıkla kullanılan bir ret gerekçesi değildir. Bunun nedeni bent kapsamına girebilecek nitelikte başvurular ile sıklıkla karşılaşılmamasıdır. Bent, “Malın özgün doğal yapısından ortaya çıkan şeklini veya bir teknik sonucu elde etmek için zorunlu olan, kendine malın şeklini veya mala asli değerini veren şekli içeren işaretler”in tesciledilemeyeceği hükmünü içermektedir. Bent dikkatle okunduğunda ret konusu olabilecek durumun şekillerle sınırlı olduğu ortaya çıkmaktadır “Malın özgün doğal yapısından ortaya çıkan şekil” ifadesi ile kast edilen duruma “elmalar” malının tescili için bir elma fotografı ile başvurulması durumu örnek gösterilebilir. “..bir teknik sonucu elde etmek için zorunlu olan, kendine malın şeklini veya mala asli değerini veren şekli içeren işaretler” ifadesinin kapsadığı durum ise çok belirgin değildir. Konu hakkında ATAD’ın Philips v. Remington kararından bahsetmek yerinde olacaktır. Philips v. Remington davası, Philips firmasının tescil ettirdiği üç döner başlıklı traş makinesi şekilli markasını dayanak göstererek Remington firmasının benzer şekle sahip traş makinesini piyasaya sürmesine karşı açtığı haksız rekabet davasına dayanmaktadır. Remington firması açtığı karşı dava ile Philips’in marka t..
556 sayılı KHK’nın 7/1-(d) bendi; “Ticaret alanında herkes tarafından kullanılan veya belirli bir meslek, sanat veya ticaret grubuna mensup olanları ayırt etmeye yarayan işaret ve adları münhasıran veya esas unsur olarak içeren markalar”ın tescil edilmeyeceği hükmünü içermektedir. Ticaret alanında herkes tarafından kullanılabilir olma kavramı; ticaret alanında ayırım yapılmaksızın genel olarak herkes tarafından kullanılabilir olma hususunun yanı sıra (örneğin 27 Türk Patent Enstitüsü Marka Karar Kriterleri dokümanı (yayımlanmamış), tanımlayıcılık bölümü. Türk lirası, şirket, sınai mülkiyet, vb. tarzda terimler), mal / hizmet listesi kapsamı göz önüne alınarak ilgili sektörler bünyesinde faaliyet gösteren tacirler tarafından genel olarak kullanılabilir olma durumunu da kapsamaktadır (örneğin, “bistro” kelimesi gıda sağlanması hizmetleri alanında faaliyet gösteren herkes tarafından kullanılabilir niteliktedir, benzeri şekilde giyim ürünleri için “hazır giyim” ibaresi ilgili sektördeki tüm tacirler tarafından kullanılabilir içeriktedir.) “..bir meslek, sanat veya ticaret grubuna mensup olanları ayırt etmeye yarayan işaret ve adlar” içerikli ret gerekçesi bakımından da değerlendirme başvurunun kapsadığı mallar / hizmetler dikk..
556 sayılı KHK’nın 7/1-(c) bendi; “Ticaret alanında cins, çeşit, vasıf, kalite, miktar, amaç,değer, coğrafi kaynak belirten veya malların üretildiği, hizmetlerin yapıldığı zamanı gösteren veya malların ve hizmetlerin diğer karakteristik özelliklerini belirten işaret ve adlandırmaları münhasıran veya esas unsur olarak içeren markalar”ın tescil edilmeyeceği hükmünü içermektedir. Bent kapsamında yer alan ret durumları doktrin ve uluslararası literatürde genel olarak “tanımlayıcı markalar (descriptive marks)” olarak adlandırılmaktadır. Tanımlayıcı markalar, tescili talep edilen mallara / hizmetlere ilişkin olarak kalite, vasıf, özellik, karakteristik nitelik bildiren kelimeler veya şekiller olarak tanımlanabilir. Tanımlayıcı markalar ilke olarak, başvuruda münhasıran yer alıyorlarsa veya başvurunun esas unsurunu oluşturuyorlarsa, tescil edilebilir nitelikte değildir; ancak talep sahibi ilgili kelime veya şeklin kullanım sonucu ayırt edicilik kazandığını yani tüketicilerce kaynak gösterme işlevini yerine getirebilen bir marka olarak algılandığını ispatlayabilirse işaret tescil edilebilir nitelik kazanır. Tescili talep edilen işaretin tanımlayıcı olup olmadığı değerlendirilirken, başvuru kapsamındaki mallar / hizmetler esas alınmak durumundadır. Çünkü, bir mal / hizmet için tanımlayıcı nitelikte olan bir kelime, başka bir mal ..
556 SAYILI MARKALARIN KORUNMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME ÇERÇEVESİNDE DÜZENLENEN MUTLAK RET NEDENLERİ 556 sayılı KHK’nın 7nci maddesi “marka tescilinde red için mutlak nedenler” başlığını taşımaktadır. Maddenin birinci fıkrasında 11 adet ret nedeni sayılmıştır. Maddenin ikinci fıkrası ise bazı ret nedenlerinin uygulanmasını ortadan kaldırır “kullanım sonucu kazanılmış ayırt edicilik” istisnasını düzenlemektedir.Birinci fıkrada sayılan ret nedenlerinden (a),(c),(d),(e),(f) bentleri ve ikinci fıkrada düzenlenmiş kullanım sonucu kazanılmış ayırt edicilik istisnası bu çalışma kapsamında açıklanmaya çalışılacaktır. Ret nedenleri hakkında açıklamaya geçmeden önce marka tescil ofislerine verilen inceleme yetkisinin ATAD tarafından Topluluk Marka Direktifi ekseninde ne şekilde anlaşıldığının ve yorumlandığının belirtilmesi yerinde olacaktır. ATAD’ın konu hakkındaki yorumu için “Libertel” ve “Das Prinzip der Bequemlichkeit” kararlarından takip eden alıntılar yapılmıştır: “Komisyon görüşünde, belirli işaretlerin (ortak) kullanıma açık kalması ve bu nedenle korumadan yararlanmalarına izin verilmemesi gerektiği ilkesinin Direktif Madde 2 ve 3’ten ziyade Madde 6’da ifade bulduğunu belirtmektedir. Bu argüman kabul edilebilir değildir.Direktif Madde 6 markanın tes..
I- TANIMLAR ve GİRİŞ: Mutlak Ret Nedenleri (absolute grounds for refusal): Mutlak ret nedenleri başvurusu yapılan kelimenin / şeklin kendisinden (anlam, görünüm, vs.) kaynaklanan ret nedenleridir. Ofis tarafından resen incelenecek ret nedenleri anlamına gelmez. Nispi Ret Nedenleri (relative grounds for refusal): Başvurusu yapılan kelimenin / şeklin üçüncü kişilerin önceki marka haklarıyla çatışması durumunda ortaya çıkan ret nedenleridir. Farklı ülkelerin farklı mevzuatlarına göre resen ya da ilana itiraz üzerine incelenebilir. İlana itiraz üzerine incelenecek ret nedenleri anlamına gelmez. Cornish, mutlak ve nispi ret nedenleri arasındaki farkı takip eden biçimde açıklamaktadır: “…(ret nedenleri) iki kategoriye ayrılmaktadır: a) mutlak nedenler, ayırt ediciliğe ilişkin olarak işaretin kendisinden kaynaklanan (inherent) uygun bulunmama hallerine ve kamu yararı ile ilgili belirli uygun bulmama hallerine ilişkindir; b) nispi nedenler, başka bir tacirin veya sahibin (işaretle) çatışan önceki haklara sahip olması durumunda ortaya çıkar.” Bainbridge ise, mutlak ve nispi ret nedenleri arasındaki farkı aşağıdaki biçimde ifade etmektedir: “…mutlak ret nedenleri açısından reddedilen markalar, belirli istisnalar hariç olmak üzere, kendiliğinden tescil edilemez niteliktedir. Nispi n..
ETKİN PATENT TİC.LTD.ŞTİ..Sınai Mülkiyet Haklar alanında hizmet veren TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ ne kayıtlı vekillik sirketidir. Sirketin faaliyet alanları;basta Markalar,Patentler,Faydalı modeller, Endüstriyel.Tasarımlar olmak üzere, Telif hakları, Coğrafi isaretler,bitki türleri ve entegre devrelerin topografyaları da bulunmaktadir.   Sirketimiz,ücretsiz ön arastırma,basvuru,basvuru sonrası islemler ile marka vekillik hizmetinin yani sıra Danismanlık hizmeti de vermektedir.Sınai Mülkiyet Hakları Yönetimi,Marka Yönetimi,Patent sistemine dayalı ar-ge sisteminin kurulması,marka konumlandirma ve Hukuki hizmetler alaninda da danismanlik hizmeti vererek global rekabette müsterilerine destek olmaktadir.   ETKİN PATENT ISO 9001 2008, Ce Belgesi,TSEK,ISO 22000, ISO 14001, ISO 27001, ISO 16949, OHSAS, Hizmet Yeterlilik Belgesi, Garanti Belgesi, Gıda Belgeleri, HACCP, Globalgap -Euregap, ISO 17025, SA 8000 (Sosyal Sorumluluk), TL 9000(telekomünikasyon), AS/EN 9100, Organik Gıda, Helal Belgesi, BRC Global Standardı, IFS , Barkod,Kalite sistem ve ürün belgelendirme, danışmanlık ve eğitim hizmetleri de vermektedir.   ETKİN PATENT, gelişen teknoloji ve marka konumlandırmaya uygun, müşteri ile interaktif iletişim sağlayarak, marka bilinirliğine, satış ve pazarlama aktivitelerine oldukça katkı sunan, firma ve markayı kullanıcya en iyi şekilde..
Yapım aşamasındadaır ..
ETKİN PATENT TİC.LTD.ŞTİ.     Fikri ve Sınai Mülkiyet hakları ve Hukuki hizmetler, tescil, danışmanlık hizmetleri veren markamızdır. www.etkinpatent.com MODA MARKA  REKLAM -TANITIM VE HABER PORTALI Moda,sektöründe tanınmış markaların yeni ürün reklam, tanıtım ve haberlerini yayınladığımız  Markamızdır www.ensonmoda.com   OTOMOTİV, MOBİLYA, TENOLOJİ YENİ  MODELLERİN REKLAM, TANITIM VE HABER PORTALI Otomotiv, mobilya,elektronik, ev aletleri ve ev tekstili alanlarında tanınmış markaların yeni ürün reklam, tanıtım ve haberlerini yayaınladığımız  markamızdır www.ensonmodeller.com   ÜCRETSİZ MARKA ÜRÜN VE FİRMA TANITIM PORTALIMIZ Tescil, danışmanlık,eğitim hizmeti verdiğimiz müşterlerimizin Ücretsiz GOLD üyelik vererek  ürün,marka,firma, reklam ve tanıtımı  ve teklif alma ve verme hizmetlerini yaptığımız portalımızdır.Ayrıca  kobilerede bu alanda ücretsiz yer verilerek tanıtımlarına katkı sunulmaktadır.Sizde hemen kayıt yaparak ürün,marlka, firma reklam ve tanıtımınızı yapabilir,haber ve duyurularınızı ekleyebilirsiniz. www.pazardunyasi.com   ÜCRETSİZ HİZMET SEKTÖRÜNDEKİ MARKALARIN REKLAM VE TANITIM PORTALIMIZ Hizmet sektöründe yer alan, tescil ve danışman..
ETKİN PATENT AÇIK POZİSYONLAR 1. Ürün ve Hizmet belgelendirme, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinde tecrübeli takım arkadaşları 2. En az bir kodlama diline hakim web tasarım departmanında çalışacak takım arkadaşlarımızın cv lerini bilgi@etkinpatent.com adresimize göndermelerini rica ediyoruz ÇÖZÜM ORTAĞI İŞ PLANI ÖZETİ Tüm illerde ETKİN PATENT hizmetlerinin satış ve pazarlamasını yapabilecek çözüm ortakları  arıyoruz. ÇÖZÜM ORTAKLIĞI BAŞVURU 1.  Tüm İllerde Halen Çalışan her meslek mensubu ek iş olarak yapabilir 2.  Üniversite öğrencileri,halen devam eden,mezun,beklemeli 3.  Lise ve dengi okullar ve üniversite mezunu ve halen  aktif çalışmayanlar 4. Çözüm ortağı başvuru formu’  nu eksiksiz doldurularak bilgi@etkinpatent.com adresimize gönderen başvurular incelendikten sonra     menfi veya müsbet tümü yanıtlanacaktır.  (başvuru formu olmadan gelen başvurular  değerlendirilmeyecektir.  BAŞVURU:  başvuru formu’  İle birlikte bilgi@etkinpatent.com e-posta adresimize   gönderebilirsiniz. ETKİN PATENT FAALİYET ALANLARI 1. FİKRİ VE SINAİ MÜLKİYET HAKLARI Marka, Patent, Faydalı Model, Tasarım, Coğrafi İşaretler, Telif Hakları, tescil danışmanlık ve hukuki..
“Endüstriyel tasarımların yüzde 90’ı taklit” Zücaciye piyasasına hizmet veren  Etkin Patent  Genel Müdürü Bülent Aydın’a göre, dava açılması halinde, bugün tescilli olan pek çok marka yokolur. Markalaşmada özgünlüğün önemli olduğunu anlatan Aydın, benzerliklerin firmaları taklitçi pozisyonuna düşüreceğini, bunun da toplum tarafından artık itibar görmeyen bir durum olduğuna işaret ediyor. Piyasaya patent konusunda hizmetler veren Etkin Patent ’in Genel Müdürü Bülent Aydın, ülkemizde tasarım konusunda ciddi sorunlar yaşandığını düşünüyor. Ülkemizde tasarım diye ortaya konulan endüstriyel tasarımların yüzde 90’ının taklit olduğunu söyleyen Aydın, örnek olarak zücaciye ve kuyumculuk sektörünü gösteriyor. Kendisine başvuran bazı firmaların bir ürünü gösterip, ‘yüzde elli ya da yüzde kırk değiştirsek ne olur’ diye sorduklarını söyleyen Aydın, şöyle konuşuyor: “Bu önerilen, tasarım denilince mümkün olmayan bir davranış biçimi. İşin erbabı bu iki şekle baktığında benzerlik bulduysa, taklittir. Bir şekle bakıp, onu yeniden düzenlemeyi düşünüyor, ondan yararlanıyorsak, üretilen şey benzerdir. Bu tür davalarda özelli..
KAPTANOĞULLARI  SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Kaptanoğulları Hakkında 2005 yılında GPM Pazarlama olarak sektöre giriş yapan firmamız, 2009 yılında Kaptanoğullari Sağlık Ürünleri LTD. ŞTİ adını alarak kurumsal bir yapı haline gelmiştir. Kısa sürede büyümeyi başaran şirketimiz, gıda takviyeli ürünleri ile pazarda önemli bir konuma yerleşmiştir. Kaptanoğulları Sağlık Ürünleri LTD. ŞTİ. ailesi olarak bilgi çağında yaşanan tüm teknolojik gelişmeleri ve değişimleri takip ederek sizlere en iyi hizmeti sunmak için çalışmaktayız. Şirketimiz, geniş AR-GE çalışmaları sonucu ihtiyaca yönelik ürünleri internet üzerinden, en güvenli ve kolay biçimde satışa sunmayı başarmıştır. Var olduğu günden itibaren sürekli büyüyen firmamız, farklı ürün seçenekleriyle Sağlık ve Bakım ürünleri pazarını canlandırmada etkin rol oynamaktadır. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma * com.tr Alan Adı tahsil ve tescil işlemleri Hizmet Verilen Markalar abwave, altınkrem, altınçilek, altınçilek, barelifts, bayform, bioex, biosextra, capsiplex, dexx, evodiamine, evoplus, extraman, g4 şekil, gold..
Merkez İlaç Etkin Patent'i tercih etti. MERKEZ LABORATUARI İLAÇ A.Ş. 2005 yılından beri marka danışmanlığı  yaptığımız Mekez İlaç A.Ş. nin tüm marka tescilleri sorunsuz gerçekleştirilmiştir.Halen işbirliği yaptığımız  ve birlite çalışmaktan karşılıklı çok memnun olduğumuz Başta Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet ŞAPÇI olmak üzere tüm Merkez İlaç  A.Ş. ailesine sonsuz teşekkür ederiz. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * İnternet Danışmanlığı * Yeni Marka İsmi Oluşturma * com.tr Alan Adı tahsil ve tescil işlemleri Hizmet Verilen Markalar Afet Şekil, Akka İlk Yardım Çantası, Batın Kompres, Bepantol, Domuz Gribi, Fufu Şekil, Fındık Tampon, Hızır Şekil, İsosol, Kalfaset, Kare Gaz, Klorheksol, Markaj, Merkez "1934'den beri", Merkez Batın Kompres, Merkez Fındık Tampon, Merkez Kare Gaz, Merkez Ped, Merkez Royal, Mersol, Nanolife, Nino İlk Yardım Çantası, Opak Jel, Pupil, Royal, Savanol, Starbaz, Topik, Traf İlk Yardım Çantası, Uzun Gaz, Zinkofish, Çinkomega ETKİN PATENT ..
ZÜCDER-ZÜCCACİYECİLER DERNEĞİ Zücaciyeciler Derneği - ZÜCDER 2004 yılında kuruldu. Kendi faaliyet alanlarının duayen firmalarını biraraya getiren ZÜCDER, Türkiye’de porselen, seramik, cam, plastik, çelik eşyadan, hediyelik eşyaya kadar çok çeşitli ürün grubunda faaliyet gösteren üretici, ihracatçı, ithalatçı ve perakende firmalarının tek temsilcisidir. ZÜCDER, potansiyeli açısından irdelendiğinde Türkiye Ekonomisi’nde önemli bir yer tutan sektörün, ortak amaçlar çerçevesinde oluşturulmuş ilk ve tek sivil toplum örgütüdür. Amacı; üyeleri arasında sektör içindeki dayanışmayı sağlamak, sosyoekonomik hak ve çıkarları koruyup geliştirmek ve sektör bazında karşılaşılan problemlerin çözümünde önderlik etmektir. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma Hizmet Verilen Markalar Zücder, Züccaciye Dünyası  2006, Züccaciye Dünyası Şekil, Züccaciye Dünyasına Focus, Züccaciye Meydanı 2006, Züccaciye Meydanı Şekil, Züccaciye Pazarı 2006, Zücbir, Zücbir Züccaciyeciler Birliği Şekil, Zücder 2006 Homesty..
MESİAD-MERTER SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ       Marka  ve IT Danışamnlık hizmet kapsamında MESİAD -Merter Sanayici ve İşadamları derneği ve dernek üyelerine ,danışmanlık, web tasarım ve içerik yönetimi hizmeti , google SEO (Arama motoru optimazyonu) hizmeti verilmektedir. Dereniği kurumsal kimliğini yansıtan, interaktif iletişim sağlayan , marka konumlandırmaya uygun www.mesiad.org.tr  web tasarım ve kodlama sayesinde kısa sürede  kullanıcı tarfiği artmış hem dernek hem de üyelerine sağladığımız katkı nedeni ile ETKİN PATENT ailesini çok memmnun etmiştir.Karşılıklı işbirliği yapmaktan son derece memnun olduğumuz Merter Sanayici ve İşadamları derneği tüm üyelerine, Dernek Başkanımız Sayın Ercan TAN ve Yönetim kuruluna ve Dernek sekreterimiz sayın İbrahim KARASU ya çok teşekkür ediyoruz. Verilen Hizmetler * İnternet Danışmanlığı * Web Tasarım ve Yazılım Hizmeti * Hosting (site barındırma hizmetleri) * Toplu Mail hizmetleri   Saygılarımızla ETKİN PATENT ..
Vodafone Etkin Patent' i Tercih Etti Vodafone Telekomünikasyon Anonim Şirketi Marka,Patent ,Endüstriyel Tasarım ,tescil başvuru işlemleri,Marka-Patent Hukuki Hizmetler,Marka Takip,hizmetlerinde Etkin Patent' i tercih etti. Vodafone Türkiye Vodafone, sahip olduğu küresel tecrübelerini kullanarak mobil iletişim dünyasındaki en yeni hizmet ve teknolojileri Türkiye'deki abonelerinin hizmetine sunmaktadır. Verilen Hizmetler * Marka Danışmanlık * Marka Patent Hukuki Hizmetler * Marka Tescil Başvuru İşlemleri * Marka Takip Hizmeti * Endüstriyel Tasarım Tescil işlemleri * Patent Başvuru İşlemleri   ..
TAKSİM TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ. ANGELS NEVER DIE , JUST ANGELS,  WE ARE JUST ANGELS,  WE-R , ALL IS ONE, ANGELS OF TAXIM, ANGELSIN TOYS, WHATEVER markalarının yurtiçi ve yurtdışı tescil ve  ve marka danışmanlık hizmeti ve her yıl trend olan modelleri Endüstriyel tasarım tescil ile koruma altına alınmıştır. Merter tekstil piyasısında sürekli modellerinin taklit edilmesi nedeni ile birçok şahıs ve firma hakkında yapılan hukuki  yaptırımlarlarla engellenmiştir. Kendisine özgü çizgisi ile Yurtiçi ve yurtdışı  yüzlerce satış noktası ve bayileri ile tanınmış marka haline gelen, İstikrar ve güvenle hızla dünya moda devleri ile yarışan  Başta Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Sedat AZİZOĞU ve Sayın Ferat BARITÇI ve tüm TAKSİM TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş.  ailesine teşekkür ederiz. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma * Endüstriyel Tasarım Tescil İşlemleri * Tasarım Danışmalığı Hizmet Verilen Markalar All Is One, Angels Never Die, Angels Of Taxim, Angels'n Toys, Anvrdie, God's Toys, God's Toys, Just Angels, Lemmon 714, Lemmon 714, Taximdust For Angels, We Are Just Angels, We Are Just Angels, We Are Just Angels, We Are Just Angels We-r Şekil, We-r, Şekil. İLE..
MOL MAĞAZACILIK SANAYİ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ           Cumhuriyetimizin 90.yılını kutlayacağımız 2013 yılında Türkiye’nin dünyadaki en büyük markasını oluşturmak için adım atıldı. Yeni nesil işadamları, Türkiye’de üreten ve dünyaya açılmak isteyen üretici firmaları güç birliği içine alarak, ortak hareket etmeleri için düğmeye bastı. Dünyaya açılmak isteyen fakat imkânları bulunmayan kobilere fırsat doğdu… Yeni nesil işadamları, Türkiye’yi yeniden tekstil üretiminde ayağa kaldırmak ve kendi markalarıyla dünyaya ‘Made in Türkey’i sunmak için yola çıktı… Yeni nesil işadamlarının 78 hazır giyimciyi bir araya getirerek oluşturdukları MOL markası ‘’Made in Turkey’’ imzasıyla doğuyor… MOL, Türk tekstil sektörünün geriye gitmediğinin ve tekstil sektörün geleceğinde en büyük payı olacağının bir göstergesi ve ispatı olma yolunda sağlam temellerle kuruldu. MOL bağımsız denetim şirketleri tarafından düzenli denetlenerek aylık piyasa raporu sunacak. MOL model (ürün) kabul sistemine göre çalışacak. MOL toptan fiyatına perakende stratejisi ile doğuyor MOL perakende ve MOL toptan olarak 2 ayrı sistemle çalış..
WENICE-KUŞAM TEKSTİL KONFEKSİYON SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. 1993 yılında çocuk giyim üretimine başlayan Kuşam Tekstil tarafından 1998 yılında kurulan Wenice Kids, çocuk modası ve mağazacılığında, kalite ve tasarımı ilke edinmiş marka anlayışıyla, dünya markaları arasında önemli bir yere sahiptir.  Wenice Kids, bugün 68 ülkede 480 mağazasıyla ve 1250 satış noktasıyla her geçen gün büyümeye devam etmektedir.  Kalite ve tasarımın öne çıktığı ürünlerini çocuklarla buluşturan Wenice Kids, kar amaçlı satış yapmanın ötesinde, müşterilerinin memnuniyetini ve satış sonrasında da destek alabilmelerini önemsemektedir. Bu yüzden kaliteli ürünleri, uygun fiyatlarla müşterilerine sunar. Güler yüzlü ve ilgili çalışanlarıyla satış esnasında; ürünlerinin arkasında durma anlayışıyla da satış sonrasında;  müşterilerine tam hizmet ve destek sağlar. Türkiye’de üretim yaparak dünyaya açılmış ilk çocuk giyim markası olan Wenice Kids, Dünya’nın en geniş çocuk giyim koleksiyonuna sahiptir. Dünya modasını Türkiye’deki çocuklarla buluşturmuş, aynı zamanda ülke içerisinde üretim yaparak Dünya’ya açılmayı başarmıştır.Ürünlerini 19 aşamalı kalite ve standartlara uygunluk testinden ge&ccedi..
AKDOĞU GROUP Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * İnternet Danışmanlığı * Yeni Marka İsmi Oluşturma Hizmet Verilen Markalar Miss Aks Şekil, Miss Trendy, Miss Trendy Şekil, Nua Şekil, Burak Akdoğu Hizmet Verdiğimiz Markalar Chinla, F/2, Rosa&Rose, Trendy In Love Şekil, Trendy Love 2000 Şekil Tolga Akdoğu Hizmet Verdiğimiz Markalar Miss Alara   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
ÖYM DERSHANESİ-İLKE ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ   Eğitime gönül vermiş, her biri kendi alanında uzman, ezberleyen değil öğrenen öğrenciler yetiştirmeyi amaçlayan bir kadroya sahibiz; milyonların yarıştığı sınavlarda öğrencilerimizin hedeflerine ulaşmaları için… Kalabalık olmayan sınıflarda eğitim veriyoruz; her öğrenciyle bire bir ilgilenebilmek, hak ettiği eğitimi ve desteği verebilmek için… Her öğrencinin bireysel yeteneklerini göz önünde bulunduruyoruz; herhangi bir yeri değil, istediği ve yeteneklerine uygun bir yeri kazanması için… Eğitimin karşılıklı saygıya dayanması gerektiğine inanıyoruz; her öğrencinin  kendini ifade edebileceği bir ortam sunmak için… Çağdaşlık anlayışımızı her detaya yansıtıyoruz; sadece sınav kazanan öğrenciler değil, kendine güvenen, kendini geliştirebilen, üretken ve başarılı  insanlar yetiştirmek için… Hayalleri gerçeğe dönüştürmek düşündüğünüz kadar zor değil… Öncekendinize ve hayallerinize inanın. Ve geleceğe ilk adımı bizimle atın. Biz,başarmak için ihtiyaç duyduğunuz destek, deneyim, ilgi ve eğitim için varız. Verilem Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danı..
 DOKTOR HİCABİ GÖKDERELİ  SAĞLIK HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ  (BAŞARI TIP MERKEZİ) İstanbulun önemli iş ve yerleşim merkezlerinden olan G.O Paşa semtinde 2.000 m2 bir alanda hizmet veren hastanenin toplam kapalı alanı 1.400 m2 olup, bu alanda; dahiliye, cerrahi, tanı ve rehabilitasyon servislerini içeren 13  ihtisas dalı bulunmaktadır. Hastanede bulunan 15  uzman doktor ve onlara destek hizmeti sağlayan 78 sağlık ve destek personeli ile günde 24 saat hizmet sunulmaktadır. Hastaların konforlu bir sağlık hizmeti alması için odaların tümünde; güvenlik denetim, hemşire çağrı ve bilgisayar erişim sistemleri ile elektrikli kumandalı yataklar, televizyon, buzdolabı ve değerli eşyaların saklanması için kasa yer almaktadır. Ayrıca hastaların kişisel ve günlük ihtiyaçları da karşılanmaktadır. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * İnternet Danışmanlığı * Yeni Marka İsmi Oluşturma * Alan Adı tahsil ve tescil işlemleri * Web Tasarım ve Yazılım Hizmeti * Hosting (site barındırma hizmetleri) * Toplu Mail hizmetleri Hizmet Verdiğimiz Markalar Medi Başarı, Başarı Tıp Merkezi   İLETİŞİM Adres.: Yeni Mah. Hekimsuyu Cad No: 55 Küçükköy-Istanbul Tel.: 021..
DIGIPHONE Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma   İLETİŞİM Adres.: E-5 KARAYOLU ÜZERI GÜZELYURT MAH. GÖKDEMİR İŞ MERKEZİ NO:19 K:3 D:17-18 ESENYURT - İSTANBUL Tel.:      0 212 854 16 44 Fax.:     0212 854 16 45 E-mail.: info@digiphone.com.tr Web.:    www.digiphone.com.tr   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
ATILIM AYAKKABICILIK TEKSTİL GIDA TURİZM VE İTHALAT İHRACAT SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma * Kurumsal Kimlik Çalışması * Logo Çalışması İLETİŞİM Adres.: ÇADIRCILAR CAD.NO.195/197 BEYAZIT-İSTANBUL Tel.:      (212) 512-47-72   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
SİMPAŞ SALİHLİ GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ TARIM ÜRÜNLERİ HAYVANCILIK AKARYAKIT İNŞAAT VE İNŞAAT MALZEMELERİ TURİZM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ Kuruluşu arkadaşlar arasında uzunca bir süredir arzulanan şirketimiz, 2000 yılı Mayıs ayının ilk haftası 45 kurucu ortakla kuruluşunu tamamlayarak, Salihli’mizde Gerçek anlamda halka açık bir ANONİM ŞİRKET olmuştur.   Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma * Endüstriyel Tasarım Tescil İşlemleri * Tasarım Danışmalığı * Ürün Ambalaj Tasarım Hizmeti Hizmet Verilen Markalar Sim Naturel, Simpaş "Farkını Yaşayın", Simprestij Şekil   İLETİŞİM Adres.: Zafer Mh. B. Başı Sk. No:14-16 Salihli/Manisa   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
TOP DİZAYN ORMAN ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.   1960 yılında Top Ahşap ismiyle sektörde hizmet vermeye başlayan firmamız Türkiye?de laminat sektörünün gelişimiyle birlikte isim değiştirerek Top Laminat Ltd. Şti. olarak hizmetlerine devam etmiş daha sonra 1999 yılında ürün yelpazesinin artmasıyla birlikte TOP DİZAYN A.Ş. olarak yeniden doğmuş ve sektörde çok kısa zaman içerisinde önemli ölçüde büyüme kaydetmiştir. TOP DİZAYN A.Ş. sektörde iyi, doğru, hızlı ve güvenilir olma temel prensiplerini müşterilerinin hizmetine sunmuş ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmektedir. TOP DİZAYN A.Ş. İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde 3000 m2 kapalı alanda, yıllık 200.000 m² levha işleme kapasitesi ve 40 yılı aşkın tecrübesi ile kendisini kanıtlamış üst düzey personel ve yöneticileri bünyesinde toplayarak müşterilerinin çıkarlarını ön planda tutmayı garanti altına almıştır. Müşteri memnuniyetini en ideal reklam aracı olarak düşünen firmamız, üretim hedeflerine göre planlama yapar; denetim mekanizması ile ürünlerin, müşteri beklentilerinin üzerinde bir kaliteyle oluşmasını sağlayarak ayrıcalıklı hizmet sunar. Top dizayn olarak hedefimiz müşteri isteklerindeki değişiklikleri devamlı anlamaya çalışmak ve bu istek..
BURHANİYE BELEDİYESİ Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma Hizmet Verdiğimiz Markalar Berrak Düdüklü   İLETİŞİM Telefon : 0 266 412 64 50 Fax       : 0 266 422 10 06 Adres    : Kocacami Mahallesi Fidanlık Sokak No: 1   Burhaniye / Balıkesir Kod: 10700 Web      : www.burhaniye.bel.tr Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
MUTE MÜHENDİSLİK VE DIŞ TİCARET  LİMİTED ŞİRKETİ 1997 yılında kurulan firmamız uzmanlık alanı olan cevizi kendi tesislerinde işleyerek, çeşitli ülkelerde marka olmuş birçok firmaya satmıştır ve satmaya devam etmektedir. Amacımız doğal enerji ve mükemmel sağlık kaynağı olan bu ürünün tüketicilerin damak zevkine uygun ve tam hijyen koşullar altında üretilip satılmasını sağlamaktır. Tesisimiz 2000m2 kapalı alanda ceviz üretimine uygun standartlarda olup hammadde girişinden ürünün çıkışına kadar tamamen mühendis ve uzman bir ekip tarafından takip ve kontrol edilmektedir. Ürünlerimiz tamamen doğal ve organiktir. Hedefimiz dünyaya cevizi sevdirmek ve bu ürünün her yaşta insanın damak zevkine uygun bir hale getirmektir. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * İnternet Danışmanlığı * Yeni Marka İsmi Oluşturma * Alan Adı tahsil ve tescil işlemleri * Web Tasarım ve Yazılım Hizmeti Hizmet Verilen Markalar Cevisso   İLETİŞİM Adres     : Ikitelli Organize San.Bol. Isteks Dokumacilar Sanayii Sitesi E2 Blok No:3 Ikitelli-K.Cekmece/IST. Telefon   : +90 212 485 6766 Faks       : +90 212 485 6776 E-Mail    : info@cevisso.com ..
ERTA TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ   Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * İnternet Danışmanlığı * Yeni Marka İsmi Oluşturma * Alan Adı tahsil ve tescil işlemleri * Web Tasarım ve Yazılım Hizmeti * Hosting (site barındırma hizmetleri) * Toplu Mail hizmetleri * Kurumsal Kimlik Çalışması * Logo Çalışması * Endüstriyel Tasarım Tescil İşlemleri * Tasarım Danışmalığı Hizmet Verilen Markalar Erland Şekil, Erta Kimya, Ertateks Şekil   İLETİŞİM ADRES:     İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Çevre Sanayi Sitesi 9.Blok NO:8 BAŞAKŞEHİR / İSTANBUL TEL      :     444 37 82 FAKS   :     (0212) 486 01 52 WEB     :     www.ertatekstil.com - www.ertaboya.com - www.erland.com.tr - www.ertakimya.com E-MAİL :     info@ertatekstil.com - info@ertaboya.com   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
GEOKUPOL EOOD   Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma * Alan Adı tahsil ve tescil işlemleri Hizmet Verilen Markalar Geokupol İLETİŞİM Adres.: ME-TOL TIR garajı, İstiklal cd. Halil Rahman Camii, Kayabaşı köyü üzeri, ALTINŞEHiR / ISTANBUL e-posta.: merlin@geokubbe.com Web.: www.geokupol.com.tr   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
RİTMPARK MUZİK, EĞLENCE, ORGANİZASYON "Birleştirici, bağdaştırıcı ve bütünleştirici" özellikleri nedeniyle ritm tarih boyunca çok önemli bir kitle iletişim aracı olmuştur. Mikrodan makroya tüm evrenin zarif ve büyüleyici düzeninin nedeni ritmdir. Kısaca evrenin kusursuz uyumundaki "hassas ayar, ince işçilik" diyebiliriz ritm için. Müziğin de ana unsuru olan ritm, bütün insanlık için ortak bir dildir. Periyodik ve sistemli ritm çalışmalarının insanın zihinsel, ruhsal ve bedensel yapısına olumlu katkıları bilimsel yönden de pek çok defa kanıtlanmıştır. Yine, grup çalışması gerektiren durumlarda da grup içerisindeki eşuyum, senkronizasyon ve takım ruhunu geliştirdiği, grubu oluşturan bireylerin kendileriyle ve çevreleriyle daha barışık, stresten arınmış ve daha motive bir şekilde performans gösterdikleri kanıtlanmıştır. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * İnternet Danışmanlığı * Marka Hukuk Danışmanlığı İLETİŞİM Adres.: Serasker Cad. Sakız Sok. No:19 Kadıköy-İstanbul Tel.: +90 216 414 95 52 Faks.: +90 216 330 86 33 E-posta.: info@ritmpark.com.tr Web.: www.ritmpark.com.tr   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
TEKNOLOJİM BİLGİSAYAR VE YAZILIM TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Vizyonumuz “Globalleşen ve Rekabetin Arttığı Günümüzde, Üretkenliğinizi Arttıran Çözümler Üretmek...”   Şirket Teknolojim Kurumsal, tamamen müşteri odaklı yazılım çözümleri üretme amacına hizmet eden, internet temelli teknolojileri kullanan bir yazılım firmasıdır. Kurulum 2004 Nisan ayında gerçekleşmiş, yazılım sektöründe 7 senedir faaliyet gösteren çözüm ekiplerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu süre içerisinde Otomotiv Distribütörleri Derneği, Anadolu Ateşi, HES Kablo, Ringler Informatik (İsviçre), Roman Mağazaları, Interium, DDF, Lider Kağıtçılık gibi sektörlerinde lider birçok referans üretmiş olan şirket dört ürün grubunda çözüm sunmaktadır. Bunlar; özel projeler, CRM / MTS projeleri, Web / Internet projeleri ve E-Ticaret ürün gruplarıdır. Teknolojim Kurumsal’ın değerleri: Müşterilerimiz Çalışanlarımız Standart ve Normlarımız Müşterilerimizin Üretkenliğine Katkıda Bulunmak Sizinle de iletişim içerisine girmek ve Size özel çözümler üretmek isteriz. Lütfen bizimle iletişime geçiniz. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve..
LINEADUŞ BANYO MALZEMELERİ 1995 Yilinda faaliyetlerine baslayan Linea Cam Kabin Sistemleri ve Linea Cam Kapama Sistemleri Volkan Insaat Dis Tic. Ltd. Sti. kurulusudur. Volkan Insaat Dis Ticaret Ltd. Sti. adiyla Insaat malzemeleri piyasasinda cam kabin sistemleri, polistrilen cam sistemleri, cam kapama sistemleri, kompak sistemler, digital aksesuarlar, dus ve küvet sistemleri, dikey masaj sistemleri ve üretim ve teknik servis hizmetleri vermektedir. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma Hizmet Verilen Markalar Lineaduş İLETİŞİM Adres : M.K.Paşa mh eski edirne asf cd no 12 parseller avcılar / İstanbul İş Tel: 212 6908033 Fax: 212 6908088   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
NACİ HALICI DERSHANESİ Özel Naci Halıcı Dershanesi, ezber bilginin, kolaycılığın öğretildiği yer değil, bilimsel bilginin sunulduğu, kavramlara dayalı öğretimin yapıldığı bir okuldur.  Okul, düşünce ve duygu eğitiminin davranış atölyesidir. Her iş ustalık ister; ama insanın eğitildiği atölyeler, ustalığın en çok arandığı yerlerdir. Özel Naci Halıcı Dershanesi; bu atölyelerde yıllarca ustalığını, yetkinliğini kanıtlamış Naci Halıcı tarafından kurulmuştur. 6.,7.,8., sınıf Seviye Belirleme Sınavlarına (SBS) ve üniversite sınavlarına hazırlığa kadar her alanda yeni bir kurumlaşmayı,çağdaş bir öğretimi ilke edinmiştir. Özel Naci Halıcı Dershanesi uzman kadrosuyla özel eğitimin güvencesidir. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma Hizmet Verilen Markalar Eğitim Köşkü, Matematik Merkezi MM Şekil, Naci Halıcı, Naci Halıcı Akıl Esnetme, Naci Halıcı Matematik Atölyesi, Naci Halıcı Matematik Atölyesi MA Şekil, Naci Halıcı Matematik Merkezi MM Şekil   İLETİŞİM Adres: Bağdat Cad. Mehmet Dural Ap. No:404/4 Suadiye Kadıköy İstanbul         Telefon: 0216 385 30 30 / 0216 356 80 60   Saygılarımızla... ETK..
HAFIZOĞLU AĞAÇ İŞLERİ VE MOBİLYA SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ   KAYSERİ Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma Hizmet Verilen Markalar Hacı Hafız   İLETİŞİM Adres.: Sanayi Bölgesi 3. Cadde No:52 Kocasinan / KAYSERİ Posta Kodu.: 38050 Telefon.: 0352 320 00 12             E-Mail.: info@sandikcim.com Web.: www.sandikcim.com   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
AKBİRLİK SOĞUTMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Firmamız Akbirlik Soğutma San. ve Tic. Ltd. Şti olarak 25 yıllık ısıtma, soğutma, buzdolabı, çamaşır makinası, ocak, klima doğalgaz yedek parçaları tedarikçi ve üretici firma olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Kaliteyi ön planda tutan misyonumuzda size hizmet vermekten mutluluk duyarız. Veirlen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma Hizmet Verilen Markalar Akbirlik akb Şekil, Akbirlik Soğutma   İLETİŞİM Adres.: Esenler Caddesi No:102 Bayrampaşa İstanbul Telefon.: 0212 501 28 31 Fax.: 0212 567 97 18   Saygılarımızla ETKİN PATENT ..
FMA AMBALAJ VE GIDA İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * İnternet Danışmanlığı * Yeni Marka İsmi Oluşturma * Alan Adı tahsil ve tescil işlemleri * Endüstriyel Tasarım Tescil İşlemleri * Tasarım Danışmalığı Hizmet Verilen Markalar Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
FENDER FEN DERSHANELERİ Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma   İLETİŞİM Adres.: Doğu Mahallesi Menekşe Sokak As İş Merkezi No:3 Kat: 2-3-4 Telefon.: 0216 354 36 79-0216 354 97 82-0216 491 79 63 Fax.: 0216 354 07 18 E-mail.: info@pendikfen.com Web.: www.pendikfen.com   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
YAZILIM 2000  TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma   İLETİŞİM Adres     : Acıbadem Mah. Onur Sok. Çağlayan Ap. No: 4/2 KADIKOY / İSTANBUL Tel     : (0216) 325 75 17 Pbx Faks     : (0216) 340 79 97 Web     : www.yazilim2000.com E-mail     : info@yazilim2000.com   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
AGERPRO BİLİŞİM ELEKTRONİK MEDİKAL OPTİK SANAYİ Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma Hizmet Verilen Markalar agerpro   İLETİŞİM Adres: Şirinevler Mahallesi Mehmet Akif Caddesi Yerlikaya Apt. No:1 Kat:6 D:14 ŞİRİNEVLER / İSTANBUL TEL  :  0212 654 90 97 FAX :  0212 654 90 35 GSM: 0507 220 78 08 E-mail: info@agerdata.com Web: www.agerdata.com   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
AHMET YILDIRIM MOBİLYA SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma   Saygılarımızla ETKİN PATENT ..
ÇAKTI ELEKTROMEKANİK VE İNŞAAT SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma Hizmet Verilen Markalar Çaktaş, Çaktaş "Ç" şekil   İLETİŞİM Web.: www.cakti.com.tr   Saygılarımızla ETKİN PATENT ..
DEMİRTAŞ OYUNCAK VE ELEKTRONİK  SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Firmamız 1982 yılından itibaren Tahtakale'de faaliyet göstermektedir Firma sahibi Sayın Sami DEMİRTAŞ, Tahtakale elektronik çoçuk oyunları ve hırdavat piyasasının içinde yetişmiş olduğundan dolayı piyasa eksiklerini ve yenilikliklerini anında takip etmekte ve uygulamaya geçirmektedir. Geniş ürün çeşitleri sayesinde Anadolu ve İstanbul içinde etkin bir müşteri portföyüne sahiptir. Bundan sonrada piyasadan edindiği tecrübe ve piyasadaki saygın yeri itibarı ile daha iyi konumda hizmet vermeye devam edecekdir. Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * İnternet Danışmanlığı * Yeni Marka İsmi Oluşturma * Alan Adı tahsil ve tescil işlemleri * Web Tasarım ve Yazılım Hizmeti * Hosting (site barındırma hizmetleri) * Toplu Mail hizmetleri Hizmet Verilen Markalar Demirtaş Elektronik   İLETİŞİM Adres: Tahtakale Uzun Çarşı Caddesi No:268 34116 Eminönü / İstanbul Tel: 0212 527 49 96 Faks: 0212 511 72 83 Web: www.demirtasticaret.com E-Mail: info@demirtasticaret.com   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
ÇAMŞIH HÜSEYİN ABDAL DERNEĞİ Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma * Alan Adı tahsil ve tescil işlemleri   İLETİŞİM Web.: www.camsih.com   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
YILDIRIM AHŞAP VE ORMAN ÜRÜNLERİ İNŞAAT TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Verilen Hizmetler * Marka Tescil, araştırma ve sorgulama * Marka Tescil Başvuru * Marka Danışmanlığı * Marka Hukuki Danışmanlık * Marka Takip * Marka İtiraz İşlemleri * Yeni Marka İsmi Oluşturma Hizmet Verilen Markalar Ahmet Yıldırım şekil, Como, Toscana, Yıldırım Ahşap   İLETİŞİM Adres.: İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Keresteciler Sitesi 4.Blok No:18/24 İstanbul   Saygılarımızla... ETKİN PATENT ..
LİDER DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ 1983 öncesi 15 yıl Erdemir Satın Alma Genel Müdür Yardımcılığı bünyesinde çalışan Aysel MANAY, sonrasında kendi adına Lider Ticaret firmasını kurarak işe atılır. 1995 yılında ikinci firma olarak şirket; Aysel MANAY, Yaşar MANAY, M.Volkan MANAY ve Atilla MANAY ortaklığında kurulur. 2003 yılında Lider Ticaret firması kapatılarak mevcut ünvanla Erlider Demir Çelik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak yola devam edilir. ERLİDER DEMİR ÇELİK yakın gelecekte küçük veya orta ölçekli sanayici olma hedefine bağlı olarak Kdz.Ereğli Organize Sanayi Bölgesi'nde 15 dönüm yer almış, proje çalışmalarını bitirmiştir ve ruhsatını almıştır. Ortaklarının vasıf ve tecrübelerine paralel olarak uygun bir üretim sahası seçilip daha kapsamlı olarak çalışmalarını sürdürmeyi planlarken, bölgede istihdamın arttırmayı hedeflemektedir. - Lojistik Hizmetleri - Erdemirden rulo olarak çıkan malzemelerden, müşterilerin talebi doğrultusunda, boy kesim, dilme ve giyotin kesim işçiliği - Erdemir ürünlerinin tamamının alım satım işleri - Talep halinde kumlama, boyama ve yağlama işçiliği - Talep halinde galvanizleme ve asitleme işçiliği - Baklavalı sac alım satımı ERLİDER DEMİR ÇELİK, kalite politikasından ödün vermeden, ..
Sayfalar:1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8Geri · İleri