Marka Sayfamıza Hoş Geldiniz!
Etkin Patent Telefon

Yurtdışı Marka Tescil

Bize Katılın

Marka Tescil SorgulamaMarka Tescil Sorgulama nasıl yapılır? Tescil Öncesi Online Marka, Patent isim, İsmi tescili sorgulama ve araştırma işlemlerini hukuki kriterleriyle birlikte ÜCRETSİZ yapıyoruz.
  

Marka Tescil Sorgulama  Araştırma, Sadece Marka Patent Tescil başvuru kriterleri değil, tescil süreci ve sonrası olası itiraz ve dava riskleri nedeniyle  hukuki kriterlere uygunluğu da incelenmektedir. Ayrıca önceden başvuru veya tescilli aynı veya benzer markaların olup olmadığı, resen veya itiraz üzerine markanın RED riskleri, iltibas niteliğinde bir marka bir şekilde tescil edilse dahi sonradan açılabilecek olası davalarda olası riskler dahil marka tescil sürecin yol haritası ayrıntılı hazırlanmaktadır.

Türk Patent Enstitüsü (TPE) 2013 verilerine göre yıl içinde yapılan 93.000 adet marka başvurusunun 25.000 adetinin reddedildiğini, dahası her yıl tescilli binlerce marka hakkında açılan hükümsüzlük davaları da göz önünde bulundurulduğunda, yıllarca yatırım yapacağınız markanın marka tescil sürecinde veya tescil sonrası olası sorunlar nedeniyle uğranılacak maddi ve manevi kayıpların oldukça yüksek olacağından marka tescil öncesi marka tescil sorgulama işlemlerinin ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkmaktadır.

Marka Tescil Sorgulama işlemlerine ilişkin aşağıdaki bilgileri incelemenizi öneririz. Ayrıca Ücretsiz Marka Araştırma formunu veya İLETİŞİM formunu kullanarak marka danışmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz.                                                                                                                                                                 

MARKA TESCİLİ SORGULAMA NASIL YAPILIR

Marka tescil sorgulama ve araştırma yapmadan önce Marka Tescili başlıklı, marka tescil kriterlerini detaylı anlatan yazımızı mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

1.Marka isim/isimleri  asli ve esaslı unsurunun tespit edilmesi

Marka tescil sorgulama yapılacak marka isminin/isimlerinin aslı ve esaslı unsurunun hangisi olduğu, marka isim ve şekillerin (logoların) marka başvuru örneğinde nasıl kullanıldığı, tek başına veya ilave kullanılan eklerle oluşturduğu anlam bütünlüğünün olup olmadığı tespit edilmelidir. Örneğin “marka ismi+tekstil” ibareli markada, markanın asli ve esaslı unsuru “marka ismi”, tali unsuru ise “tekstil” ibaresidir. 

 

Dolayısıyla inceleme tabi tutulacak ibare “marka ismi” ibaresidir.

2. Marka İsmi/İsimlerinin Ayrırediciliği

Marka tescil sorgulama yapılacak marka ismi/adı mutlaka ayırt edici olmalıdır. Örneğin “marka tescil”, “marka patent”  ifadeleri sektörümüz bakımından ayırt edici ifadeler olmadığından marka tescil başvurusu reddedilir. Tabi burada önemli diğer husus ise ilgili marka isminin tescil edilecek mal ve hizmet sınıfları bakımından ayırt edici olmasının yanı sıra tanımlayıcı olup olmadığı da önemlidir. Örneğin “en ucuz marka tescili” veya “ücretsiz marka tescil sorgulama” slogan markasının bütünü itibariyle anlamı olmasına rağmen ayırt edici olmadığı gibi tanımlayıcı yani mal ve hizmetin niteliklerini bildirir ibare olması nedeniyle marka tescil başvurusu reddedilir.

ÖNEMLİ :Etkin Patent olarak yukarıda sözü edilen benzer marka ifadelerin RED gerekçelerini ortadan kaldıran özel projeler hazırlayarak tescil kriteri kazandırılmaktadır.  Üstelik bu ve benzer markalar için marka tescil garantisi de verilmektedir. Tescil edilmemesi halinde alınan tüm hizmet ücretleri de İADE edilmektedir. Özellikle com.tr alan adları/isimlerin tescili için sıklıkla bu konuda başvuru almaktayız. Her marka için aynı yol ve yöntem uygun olmamakla birlikte ayrıntılı bilgileri ücretsiz marka tescil araştırma formunu kullanarak  veya telefonla ( 0212 212 35 37) marka danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

2.Logo özgün ve ayırt edici olmalıdır.

Marka tescil başvurusundaki marka örneğinde tek başına ve/veya marka ismi ile birlikte bütünü itibariyle özgün ve ayırt edici olmalıdır. Logolar dışsal denetime tabi tescil sürecine tabidir. Yani  marka kelimeleri Türk Patent Enstitüsü (TPE) veritabanında kolayca araştırma yapılırken şekiller yani logolar marka bülten yayınında itirazların olmaması halinde çoğunlukla tescil edilir. Özellikle internet üzerinden ücretsiz logoların küçük değişiklikler yapılarak aynı veya benzerleri birbirinden farklı kişi ve kurumlara satılması nedeniyle marka hukuku bakımından aynı veya benzer olduğu kabul edilen olan binlerce logo şu anda tescilcillidir. Ancak tarafların birbirlerini dava etmeleri halinde telafisi güç maddi ve mnevi kaypların olacağı göz öününde bulundurulmalıdır. Yine tasarımcı ve grafiklerin yararlandığı ve çoğunlukla herkesin kullandığı açık kaynaklardan edinilen şekil veya şekillerden oluşturduğu veya esinlendiği bir başka logoyu yeniden düzenleyerek özgün hale getirildiği düşünülen bir çok logonun da bilginiz dahilinde olmasa dahi benzerinin bir başkası tarafından kullanılıyor olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

3. Marka İsminin Ayrıt Edici Gücünün Yüksek veya Düşük Olması

Marka tescil sorgulama yapılacak marka isminin ayırt edici gücünün düşük/yüksek olması  marka tescili kriterleri bakımından oldukça önemlidir. Ayırt edici gücü düşük bir “marka ismi” ne ilave “san”,life,”vip”line” gibi yine ayırt edici gücü düşük ibareler eklendiğinde marka tescil kriteri kazandırılırken, aynı ibarelerin ayırt edici gücü yüksek bir ibareye eklenerek yapılan marka tescil başvurusu için yayın kararı verilmiş olsa bile marka sahiplerince itiraz olması halinde, markanın ayırt edici gücünün yüksek olması nedeniyle aslı ve esaslı unsur olduğu kabul edilerek başvuru reddedilebilir. Dolaysıyla başvuru öncesi marka tescil sorgulama ve inceleme işlemlerinin marka uzmanlarınca değerlendirmesi oldukça yararlı olacaktır.

4. Marka İsminin Bir Başkası Tarafından Yurtdışında Kullanılıyor Olması

Bilindiği gibi yurtdışında kullanılan ancak ülkemizde tescili olmayan  markalar için sıklıkla başvuru ve tescil edilmektedir. Yurtdışındaki markaların tanınmışlığı, kullanıldığı coğrafi alan, reklam ve tanıtımları, ülkemizde bir şekilde  ilgili markalı ürünlerin satılıp satılmadığı vb.gibi oldukça geniş bir perspektiften inceleme ve değerlendirme yapıldıktan sonra başvuru yapılmalıdır. Tacir yaptığı için gereklerini bilmek zorunda olduğundan sonradan hakkında açılabilecek davalardan ciddi maddi ve manevi kayıplar yaşanabilir.Paris sözleşmesinin sağladığı haklar nedeniyle yabancı menşeli bir marka yıllar sonra bile olsa dava açabileceğini, üstelik kötüniyetin olması halinde dava zaman aşımının olmayacağı mutlaka göz öününde bulundurulmalıdır. Dolayısıyla bu özelliklerdeki markanın aynı veya benzeri tescil edilmek istenmesi halinde bunu marka danışmanlarınızla paylaşmanızı ve olası riskleri yazılı raporlamasını istemeniz oldukça yararlı olacaktır.

5.Marka İsminin Türkiye’ de Başkaları Tarafından Tescilsiz Kullanılması

Türkiye’de binlerce marka halı hazırda tescilsiz kullanılmaktadır. Tescilsiz kullanılan bu marka başvurularına sahiplerince eskiye dayalı kullanım hakkına dayanılarak itiraz edilebileceği gibi dava konusu da yapılabilir. Her markanın kendisine has şartları olmakla birlikte, marka tescil başvuru öncesi ilgili marka ismini ilgili mal ve hizmetlerde kullandığını ispatlaması koşuluyla marka bülten yayınına itiraz edilmesi halinde marka tescil başvurusu reddedilebilir.

 

Aşağıdaki linkleri tıklayarak Türk Patent Enstitüsü(TPE) veritabanından marka sorgulama ve araştırma yapabilirsiniz.

PATENT İŞLEMLERİ

MARKA TESCİL

ENDÜSTRİYEL TASARIM

PATENT ARAŞTIRMA

MARKA ARAŞTIRMA

TASARIM ARAŞTIRMA

PATENT SORGULAMA

MARKA SORGULAMA

TASARIM SORGULAMA

PATENT DOSYA  TAKİBİ

MARKA DOSYA TAKİBİ

TASARIM DOSYA TAKİBİ

PATENT TAKİP

MARKA TAKİP

TASARIM TAKİP

FAYDALI MODEL

YURTDIŞI MARKA TESCİL

YURTDIŞI TASARIM BAŞVURU

PATENT BAŞVURU

MARKA TESCİL BAŞVURU

TASARIM BAŞVURU

 

DİKKAT : Yukarıdaki  marka araştırma, marka sorgulama linklerinden Türk Patent Enstitüsü  web sayfasından araştırma yapabilirsiniz.Ancak marka sınıfları, ana marka unsuru,tali marka unsurları, tescil kriterleri, hukuki kriterler  nedeni ile aynı veya benzer  marka başvuru veya marka tescillerinin olup olmadığı veya tescil sürecinde ve tescil sonrası tescil ve hukuki sorunların olup olmayacağı  hususlarında ayrıntılı bilgi için  
ETKİN PATENT İLETİŞİM FORMUNU TIKLAYINIZ

 

MARKA TESCİL BİLGİ KAYNAKLARI 

 

 

ONLİNE SORGULAMA

 

 

 

Kategori:Marka Sorgulama

İlginizi Çekebilir

Ücretsiz Marka Araştırma

Com.tr alan isminin tahsis ve tescili Etkin Patentten "Marka Tescil Garantisi" ÖNEMLİ UYARILAR 1. Marka ibaresi web alan ismi gibi sorgulanamaz.Küç&uu..Devamını Oku

Marka Tescil Araştırma

Marka Araştırma,Sadece Marka tescil kriterleri değil,tescil sonrası hukuki kriterleri,Türk Patent Enstitüsü (TPE) Veritabanından,Ücretsiz Marka isim,patent,endüstriyel..Devamını Oku

Marka Tescil Sorgulama

Marka Tescil Sorgulama nasıl yapılır? Tescil Öncesi Online Marka, Patent isim, İsmi tescili sorgulama ve araştırma işlemlerini hukuki kriterleriyle birlikte ÜCRETSİZ yapıy..Devamını Oku

Yurtdışı Marka Araştırma

Aşağıda yazılı Madrid Protokolü kapsamında, yurtdışı,uluslararası marka tescilini düşündüğünüz markalar,Ön araştırması için lütfen ülkeleri ..Devamını Oku

Com.tr.alan isminin tahsis ve

* Marka başvuru veya tesciline dayanılarak yapılacak com.tr alan ismi tahsisi ve tescili uzmanlık gerektirmektedir. * Bilindiği gibi  com.tr alan yönetimi marka başvurularına da..Devamını Oku

Etkin Patent ten Tescil Garant

  Türkiye’de bir ilki yine ETKİN PATENT gerçekleştiriyor. “ TESCİL GARANTİSİ ” Ortalama her yıl 70 bin civarında marka başvurusu yapılmaktadır.An..Devamını Oku

Online Marka Patent Sorgulama

Online marka patent sorgulamak iin lütfen formu doldurunuz... ..Devamını Oku