Marka Vekilliği, Marka patent vekilliği ne iş yapar, sınav, başvuru ve geçmiş sınav sorular, cevaplar ve sonuçları hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz. Marka Vekilleri üçüncü taraflar adına Türk Patent Enstitüsü nezdinde; marka, patent, tasarım tescil vb. iş ve işlemleri yapmaya yetkili şahıslardır.

Etkin Patent Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde kayıtlı vekil firmadır.

TÜRKPATENT Sayfasındaki VEKİL ARAŞTIRMA tıkladıktan sonra “vekil firma” alanına Etkin Patent yazdıktan sonra arama yapmanız halinde vekil kayıt bilgilerimizi inceleyebilirsiniz. 

ETKİN PATENT MARKA VE PATENT VEKİLİ

Etkin Patent Marka Ve Patent Vekili

Etkin Patent Marka Ve Patent Vekili

Marka vekili, TÜRKPATENT tarafından sadece üniversite mezunlarının girebildiği sınavı kazanarak Türk Patent ve Marka Kurumu’ na, gerekli diğer belge ve ücretleri yatırarak kayıtlı olan şahıslardır. Marka vekilleri  bir tüzel kişilik yani şirket nam ve hesabına iş gören marka vekili olabileceği gibi, bireysel marka vekili olarak da  Türk Patent ve Marka Kurumu’ na kayıtlı olabilirler. Marka vekili her yıl sicil kaydını yenilemek zorundadır.. Aksi takdirde marka vekili hizmetini veremez


Marka vekili, şahıs ve firmaları Türk Patent ve Marka Kurumu temsil eden ,,marka tescil başvuru, tescil ve belgelendirme, hizmetlerini yürüten, Türk Patent ve Marka Kurumu kısmi ve/veya tümden red kararlarına itiraz işlemlerini, markalar bülteninde yayınlanan, markalara aynı ve/veya benzer olmaları ve/veya öncelik hakkı nedeni ile şahıs ve/veya şirketlerin isteği üzerine onların nam ve hesabına işlemleri yürüten yine marka vekilidir.


Marka vekilinin konusunda  uzman ve deneyimli olması çok önemlidir. Aksi takdirde gerek kısmi veya tümden red kararlarına itiraz gerekse marka bülten yayınındaki itirazlar takriben 5-7 arası sonuçlandığından, önceden öngörülmeyen riskler  marka sahibine ciddi oranda maddi ve manevi zararlar verebilir.

Etkin Patent olarak tüm itiraz işlemlerinde mutlaka önceden olabilecek tüm olasılıklar, riskler ve itirazların muhtemel sonuçları içeren yol haritası  işlemler öncesi  müşteriye yazılı olarak raporlanır ve yine yazılı izni alınarak işlemler yürütülür.


Marka vekili, sizden aldığı noter onayı olmayan vekalet ile sizin ve/veya şirketinizin Türk Patent ve Marka Kurumu  nezdindeki tüm işlemlerinizi yürütür. Ancak ,marka devir, lisans vb. işlemler ise, ancak sizin ve/veya şirketinizin marka vekiline vereceği noter onaylı vekaletname ile gerçekleşir. Çünkü 3 şahıslar adına bir hak talebinde  noter onaylı vekaletname istenmez ama, 3 şadur. hısların hak kayıplarında, o yetkiyi kapsayan noter onaylı vekaletname gerekir.


Etkin Patent Tic.Ltd.Şti. 2005 yılından beri Türk Patent ve Marka Kurumu kayıtlı vekil firmadır.  TÜRKPATENT Kayıtlı Marka ve Patent vekillerimizi BURADAN  FORMA ETKİN PATENT yazdığınızda VEKİLLERİMİZİ görebilirsiniz.