Tasarımla Farklılaşarak Markalaşmak;Oldukça zengin geçmiş ve kültürümüzden temellendirilerek oluşturulacak özgün tasarımlarla Global marka yaratmak mümkün. Markaların pazarlama stratejilerinde fiyat birincil değil ikinci strateji olmalıdır.

Yaptığınız her ürüne karakter kazandırmak zorundasınız.buda tasarımla olur.Büyük emek ve maliyetlerle oluşturduğunuz bu tasarımları da koruma altına almak için tescilini yapmak gerekir.

Tasarımın Türkiye’deki durumu nedir?

Tasarın anlayışı Türkiye’de yükselen bir trend.Türk tasarımcıları dünyada tanınmaya başladı,Buraya gelip yapılan işleri görüyorlar.Adeta Türkiye’de Tasarım konusunda bir patlama hali yaşanıyor.Ancak Türkiye’de bu kadar gelişme yaşanmasına rağmen ,çok büyük cirolara ulaşmış markalarımızın çoğu halen Tasarım bilincine ulaşmış değiller,Bunun da nedeni bu güne kadar Tasarım AR-GE si oluşturmamalarıdır. Oluşturduysalar bile kendilerine özgün tasarımlardan ziyade ,dünyadaki yüzlerce tasarımları kendi fikriymiş gibi sunuyorlar bu tasarımları küçük değişikliklerle kendilerine adapte edip uygun fiyatlarla satmaya çalışıyorlar

Dahası bu tasarımları sadece kendilerine yönelik olabilecek hukuki yaptırımlardan korktukları veya bir başkasının aynı veya benzerlerini yapmalarını engellemek için kendi adlarına tescilini bile yapan var ama tabi bu doğru değil. ETKİN PATENT olarak bu tür yaklaşımları olan üreticilere ,bunun doğru olmayacağını,bu tarz tasarım tescilinin kendilerini koruyamayacağını hatta daha büyük sorunlar yaşatabileceğini anlatarak ,tescili yapmalarını önlerken öte tarafta da farklılaşmak için yeni,kendilerine ait özgün tasarımları oluşturmalarını özendirerek markalaşmalarına destek olmaya çalışıyoruz.

Şimdi elimizde olmayan güç ve zenginliğin bir zamanlar bizde olduğu döneme duyulan nostalji nedeni ile son yıllarda müthiş bir Osmanlı trendy yaşanmaktadır.Örneğin Akaretler’deki sıra evler,bir yandan çok modern bir yandan Osmanlı zamanındaki ağaların evleri,Modern ile Osmanlı olan karışıyor.Örneğin Tasarımcı sedef ÇALARKEN 2008 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda stilize ederek yorumladığı “kaşıkçı elması”nı spor giysiler,abiye kıyafetler,çanta,aksesuar,ve iç giyimde kullandı.Kültürümüzde yükselişte,arda arda müzeler,sergiler açılmakta.

Kısacası Türkiye’miz geçmişi ve bu günü ile oldukça zenginliklere sahip,Yetişmiş,dünyaca tanınmış her sektörde tasarımcılarımız var ve arkadan da çok da gelen var. Bu avantajlarımızı kullanarak,yeni bize ait özgün tasarımlarla sadece Ulusal değil bir çok Global marka yaratmak mümkün.Şimdi trendy marka ibaresi ve tasarımlarda bir başka markaya benzemekten özellikle kaçınarak farklılaşarak markalaşmaktır. Bu gün Merter tekstil piyasasında da kendine ait özgün tasarımları olan bir çok markamız küresel rekabette yer almaya başladı. Birçok ülkede marka bilinirliğini tasarımla kazandılar.Merter tasarımla farklılaşarak markalaşan daha çok markamızın da olacağını ve Merter tekstil piyasasının Dünyada daha çok tanınmasına da katkı sunacaklardır.

Tasarım ve tescil kriterleri nelerdir.

Tasarımın en temel kriteri yeni,ayırt edici niteliklere sahip ve dünyanın herhangi bir yerinde 1 yıl öncesine kadar kamuya sunulmamış olması gerekmektedir.Ayırt edici nitelik kriterinde;Marka ibarelerinde genel halk kitlesinin “ her iki marka ibaresini karıştırıp karıştırmayacağına” bakılırken,tasarımda ise “bilgilenmiş kullanıcı üzerinde yarattığı genel izlenim ile kıyaslandığı diğer bir tasarımın böyle bir kullanıcıda yarattığı genel izlenim arasında belirgin bir farklılık olması anlamındadır.Tasarımlarda küçük değişikler yapmak ona yenilik özelliği kazandırmaz.

Tasarımın bütününü tescil edilebileceği gibi,yenilik özelliği olan sadece bir parçasını da tescilini yapabilirsiniz.Örneğin yeni olmayan bir gömlek tasarımında yeni olan bir yaka veya cep şeklini bile tescil yaptırarak koruma altına alabilirsiniz.

Dışsal Denetime tabi tescil süreci

Marka tescil başvurularında,tescilli markaların veritabanı olduğundan,ayırt edici nitelikler ve benzerlik araştırmaları yapılabilmektedir.Ancak tasarım ve diğer şekilleri bir veritabanı üzerinde araştırma imkanı olmadığından markadan farklı olarak “dışsal denetime tabi”bir tescil süreci izlenmektedir.Yani tasarım tescilleri takriben 2.aylık ön incelemeden sonra 6.aylık endüstriyel tasarımlar bülteninde yayınlanarak dışsal denetime tabi tutulur.3 şahısların bu tasarımlara varsa itirazları alınarak ve bu itirazlar sonuçlandırıldıktan sonra belgelendirilir.

Burada en önemli nokta bilerek veya bilmeyerek tescil kriterlerine sahip olmayan tasarımların belgelendirilmesi başvuru sahibine hiçbir şey kazandırmadığı gibi.Aksine olası hukuki süreçlerde bunların davalı tarafından ispatlanması durumunda ciddi maddi ve manevi kayıpların olabileceğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir