35.Sınıf Satış Hizmetlerinde Önceden Tescilli Marka Yeniden Almak için yapılması gerekenleri, şart ve koşulları ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz.Daha önce 35.sınıf kapsamındaki “satış hizmetleri “nde tescilli herhangi bir markanın,aynısını veya benzerini  mal,mal grupları, veya sektör belirterek yapılacak yeni marka tescil başvuruları tescil edilebilecek.

Örneğin daha önce asıl faaliyet alanı “metal” sektörü olan ve 35.sınıf kapsamında tescilli olan herhangi bir markanın aynısını “konfeksiyon ürünleri” veya “tekstil”  sektörüne ait malların bir araya getirilmesi hizmetlerini belirterek yapılacak marka tescil başvurusu kabul edilecektir.

 

Burada en önemli husus,“markalar ile mal ve/veya hizmetler arasında ilişkilendirilme ihtimali” ni iyi incelemek gerekir.Yeni uygulamaya göre yapılacak marka tescil başvurularındaki itirazların değerlendirilmesinde her olayın kendi özel koşulları dikkate alınacaktır. Örneğin 25. sınıf  “iç ve dış kiyafet”  ve 35.sınıf   “satış hizmetleri” nda  daha önce tescilli herhangi bir markanın aynısını ve/veya benzerini ,yeni uygulamayı düşünerek “ konfeksiyon ürünleri” veya “tekstil” sektörü olarak belirterek yapılacak başvuruda yayın kararı çıksa bile yapılacak itirazlarda “daha önceki tescilli marka ile  karışıklık veya iltibas veya birbiri ile ilişki mal ve hizmet kapsamında ise  doğal olarak red edilecektir.Herhangi bir itirazın olmaması ve/veya bir şekilde tescil edilse bile açılacak  marka davalarında ciddi maddi ve manevi kayıplar yaşanabilir.


Diğer önemli bir husus ise, önceki uygulamalarda olduğu gibi, yeni uygulamada “tanınmış markalar” farklı mal,mal grupları,sektörler olsa bile yapılacak marka tescil başvurusu  red edilecektir.
 

Onun için yeni sınıflandırma uygulama esaslarına göre yapılacak marka tescil başvurularında, tescil ve hukuki kriterleri bir arada değerlendirebilecek ve  ,bu konuda mütala yapabilecek uzmanlıkta patent firmalarından ,marka vekil ve marka  danışmanlarından yazılı görüş mutlaka  alınmalıdır.


Etkin Patent olarak desteklediğimiz ve savunduğumuz yeni sınıflandırma esasların uygulanması  devrim niteliğindedir.Haksız rekabet yol açmaksızın,ticaretin gelişmesine büyük katkısı olacaktır.Zaten  uluslar arası marka tescil edilebilir kriterleri, ATAD, kararları ve mahkemelerimizde bu yönde çıkan kararlar neticesinde bu yeni uygulamanın gerekliliği zorunlu hale gelmişti.


Yeni 35 inci Sınıf Uygulama esasları,,19.10.2011 tarihinde Resmi Gazetede,değişiklik Tebliği ile BİK/TPE 2007/2 sayılı Marka Tescil Başvurularına Ait Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğde değişiklik yapılmasına ilişkin karar yayınlanmıştır.
 

Özellikle başta toptan ve perakende mağazacılığı, e-ticaret sektörünün gelişmesine, burada yeni markalar oluşmasına büyük katkı sunacaktır.E-ticaret ve buna bağlı olarak com. tr alan adının alınması ve ve bu alan adı ile markalaşmalarına da büyük katkı sunacaktır.
 

Başta e-ticaret projeleri olmak üzere, toptan ve perakende firmalarının,com.tr alan adının alınmasında yeni sınıflandırma uygulamaları sayesinde mümkün olacaktır.Bilindiği gibi tüm şirketlere getirilen web sayfa zorunluluğu nedeni ile firma isimlerinin com. net vb alan adları alanında dolu olması, com. tr için istenen belgeler arasında “marka tescil belgesi veya başvuru belgesi” zorunluluğu nedeni ile com. tralan adlarının alınması kolaylaşmasının yanı sıra, “iltibas,karışıklık,marka tescil tecavüz” e ilişkin davaları ile karşı karşıya kalmaktan da koruyacaktır.Bu konuya ilişkin ayrıntıları “Tescilli Bir Markanın Aynısını Yeni Marka Başvursu Yaparak,COM.TR Uzantılı Alan Adı Alınması Artık Mümkün ” başlıklı makalemizi ve ” Marka Tescil Başvurularına Ait Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğin 35inci sınıfdaki yeni uygulama esasları”    inceleyebilirsiniz.

Ayrıca yeni yayınlanan  35.sınıf  kapsamındaki mal ve hizmetlerdeki uygulamaları esaslarına ilşkin makalelerin yanı sıra , marka tescil,araştırma,sorgulama,tescil kriterleri,hukuki kriterler,iltibas,karışıklık, birbiri ile ilişkili mal ve hizmetler nedir,nasıl oluyor vb.marka tesciline ilişkin makalelerimizi “marka makale” sayfamızdan sürekli takip edebilir,iletişim adreslerimizden, aklınıza takılan her türlü soru ve sorunları paylaşabilir,uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.
 

Önemli NOT:  Türk Patent Enstitüsü 17.05.2012 tarihinde web sayfasında yaptığı duyuruda;

“19 Ekim 2011 tarihi öncesinde 35 inci sınıfın son alt grubunda “çeşitli malların bir araya getirilmesi” ibaresini kapsayacak şekilde başvurusu yapılmış veya tescil edilmiş bir marka, bu tarihten sonra söz konusu alt grupta başka kişilerce yapılmış/yapılacak yeni başvurular ile aynı/aynı tür hizmetler olarak değerlendirilecektir.” şeklinde açıklama yapmıştır.

Yani yeni uygulama tebliğin yayın tarihinden sonraki başvuru ve tescillerde uygulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir