2024 Yılı TÜRKPATENT Marka Yenileme Ücreti 4,379.89  TL, Hizmet Ücreti 1.150 TL olmak üzere marka tescil yenileme ücreti 5.760 TL’dir. (KDV DAHİL)

Marka tescil süresi, tescil tarihinden itibaren 10 yıldır. Marka tescili, tescil tarihinden itibaren 10 yıl sonra yenilenmelidir. Marka tescil yenileme işlemi, marka sahibinin talebi üzerine, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılır.

Marka Tescil Yenileme İşlemleri

Marka tescil yenileme işlemleri, aşağıdaki adımları takip ederek yapılabilir:

  1. Marka Tescil Yenileme Ücreti Ödemesi: Marka tescil yenileme işlemleri için, Türk Patent ve Marka Kurumu’na ve vekil firmaya bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret, marka tescil yenilemenin yapıldığı tarihte ödenen ücrete göre hesaplanır.
  2. Marka Tescil Yenileme Başvuru : Marka tescil yenileme başvurusu Etkin Patent tarafından , Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır.
  3. Marka Tescil Yenileme Başvuru Belgelerinin Hazırlanması: Marka tescil yenileme başvurusu için, gönderilmesi gereken belgeler Şunlardır:
    • Marka tescil belgesi ( yoksa sahip bilgileri ve marka ismi)
    • Marka tescil yenileme ücreti dekontu
  4. Marka Tescil Yenileme Başvurusunun Gönderilmesi: Marka tescil yenileme başvurusu, Türk Patent ve Marka Kurumu’na posta, kargo veya elektronik ortamda gönderilebilir.

Marka Tescil Yenileme Süresi

marka tescil yenileme süreci

 

Marka tescil yenileme başvurusu, tescil tarihinin bitimine 6 ay kala yapılmaktadır. 6 aylık sürenin dolmasından sonraki 6 ay için cezalı ücret ödenerek marka yenileme yapılabilir. Bu sürelerden sonra yapılan marka tescil yenileme başvuruları, ret edilir.

Ayrıca şayet yenileme süresi kaçırılmışsa, süre bitiminden sonraki iki yıl içinde ilgili markanın kullanılması şart ve koşuluyla üçüncü taraf başvurularına itiraz hakkı bulunmaktadır.

Yeni marka başvuru öncesi Etkin Patent marka danışmanlarınca  ayrıntılı incelenen marka tescil kriterlerini, resen RET ve/veya itiraz üzerine RED gerekçelerini marka tescil başlıklı yazımızdan ve marka araştırma yaparken dikkat edilecek önemli hususları ise marka tescil sorgulama nedir ve nasıl yapılmalıdır başlıklı yazılarımızı incelemenizi öneriyoruz.

 

Marka Tescil Yenileme Ücreti

Yenileme için istenen belgeler

Marka tescil yenileme resmi TÜRKPATENT ücretlerini ve toplam maliyetler şu şekildedir;

Marka Yenileme İşlem ücretleri

HİZMET TÜRÜTÜRKPATENT HARCI | ÜCRETİHİZMET FİYATLARITOPLAM MALİYET
Marka yenileme Ücreti5.010 TL (KDV Dahil)1.295 TL+KDV6.565 TL (KDV Dahil)


Etkin Patent’ in  Online Marka Tescil Yenileme Ücreti   sayfamızdan başvuru yapabilir ve/veya e-posta yoluyla da işlemlerini yapabilirsiniz. Diğer marka işlem ücretlerini ise Marka Tescil Ücreti başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.