İsim hakkı, bir markanın veya alan adının tescil ve korunması anlamına gelir. İsim hakkı almak için öncelikle ilgili ismin marka tescil kriterlerine uygun olup olmadığı yani isim tescil sorgulama işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu araştırma işlemlerinin bir uzman aracılığıyla yapılması oldukça önemlidir.

 

Konu Başlıkları Linkler
Marka Sorgulama TIKLAYINIZ
Patent Sorgulama TIKLAYINIZ
Tasarım Tescil Sorgulama TIKLAYINIZ
Marka Tescil Araştırma  TIKLAYINIZ
Yurtdışı Patent Sorgulama TIKLAYINIZ

İsim Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İsim hakkı sorgulama, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (TÜRKPATENT) yukarıdaki linkleri kullanarak yapılabilir.

En ön eleme maksadıyla sorgulama yapmak için, tescil edilmek istenen ismi ve başvuru sınıfını girmeniz gerekmektedir. Sorgulama sonucunda, ismin daha önce tescil edilmiş olup olmadığı, tescil edilmişse hangi sınıfta tescil edildiği ve tescil tarihi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ancak sorgulama ve uzmanlık gerektirmektedir.  Yani markalar arasındaki benzerlik ve iltibas ilişkisini ancak konusunda uzman Marka Vekili incelemesi gerekmektedir.

Dolayısıyla ön eleme sonrası belirlediğiniz markayı uzman bir marka vekili tarafından incelenmesini ve ondan sonra başvuru yapılmasını öneriyoruz.

İsim Hakkı Tescili Nasıl Yapılır?

İsim hakkı tescili için, TÜRKPATENT’e marka tescil başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru, elektronik ortamda veya posta yoluyla yapılabilir. Başvuru sırasında, tescil edilmek istenen ismin ve markanın bir logosunu veya amblem sunmanız gerekmektedir. Başvuru ücreti, başvurunun yapıldığı sınıf sayısına göre değişmektedir.

İsim Hakkı Sorgulama ve Tescili Neden Önemlidir?

İsim hakkı sorgulama ve tescili, bir markanın veya alan adının hukuki olarak korunmasını sağlar. Bu sayede, başka bir kişi veya kuruluş tarafından aynı veya benzer bir isim tescil ettirilerek marka veya alan adınızın kullanımı engellenemez.

Etkin Patent’in İsim Hakkı Sorgulama ve Tescili Hizmetleri

Etkin Patent, isim hakkı sorgulama ve tescili konusunda uzman bir marka vekil ve danışmanlık firması olarak hizmet vermektedir. Etkin Patent’in isim hakkı sorgulama ve tescili hizmetleri şunlardır:

  • İsim hakkı sorgulama: Etkin Patent, tescil edilmek istenen ismin marka tescil kriterlerine uygun olup olmadığını ve daha önce tescil edilmiş olup olmadığını araştırır.
  • Marka tescil başvurusu: Etkin Patent, gerekli tüm belgeleri hazırlayarak marka tescil başvurusunu sizin adınıza yapar.
  • Marka tescil takip: Marka tescil başvurunuzun kabul edilip edilmediğini ve itirazlar halinde itiraz sürecini takip eder.

Etkin Patent’in İsim Hakkı Sorgulama ve Tescili Hizmetleri Neden Önemlidir?

Etkin Patent’in isim hakkı sorgulama ve tescili hizmetleri, markanızın veya alan adınızın hukuki olarak korunmasını sağlamanıza yardımcı olur. Etkin Patent’in uzman kadrosu, marka tescil kriterlerini ve hukuki süreçleri yakından takip ederek, markanızı veya alan adınızı en iyi şekilde koruma altına almanızı sağlar.